| MartinelFrumuselul a întrebat:

Am o problema. Am 17 ani si la 15 am facut prima data sex, cam de atunci simt in zona vaginului (nici nu stiu cum sa explic) ceva in plus, adica mai este ceva. Am fost de cateva ori la ginecolog dar nu pentru problema asta.Acum de vreo 2 zile mi-am schimbat sapunul de corp si de fiecare data cand ating acel "ceva" din acea zona ma mananca ingrozitor. Nu stiu ce ar putea fi. Am mai avut mancarimi insa am facut tratament cu ovule si nu am mai avut probleme, insa acum au reaparut. Va puteti da cu parerea ce ar putea fi acel "ceva"? ( P.S nu am scurgeri sau miros neplacut totul este normal cu exceptia mancarimii)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU am înţeles dacă există ( efectiv ) o "denivelare"/excrecenţă în interiorul vaginului ( sau pe exteriorul vulvei ), ori este doar o SENZAŢIE...

Oricum, în general, mâncărimile genitale indică o infecţie genitală/vaginită sad

TREBUIE să mergi la GINECOLOG : o să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) şi va identifica microbul/tipul infecţiei - în funcţie de asta îţi va prescrie şi tratamentul necesar.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| MartinelFrumuselul explică (pentru bursuc001):

Nu este in interior, este exact la intrare in vagin

| Felys a răspuns:

Cu siguranta este o boala, noi nu avem cum ghicii ce ai asa pe nevazute, tot la medic trebuie sa ajungi sa faci investigatii si apoi tratamentul adecvat