| Andreea_8316 a întrebat:

Buna TPU am o problema aseara mi-am bagat o casca in urechea stanga si cred ca am impinso asa tare incat s-a infundat sau nu stiu ce s-a intamplat dar a inceput sa ma doara rau ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Probabil ca, introducand casca mai adanc in canalul auditiv extern, ai impins dopuri de ceara catre membrana timpanica sensibila( este o membrana inervata de fibre somatosenzitive a nervului V si X )--- de aici durerea si senzatia de infundat. Nu incerca singura manopere de indepartare a dopurilor de ceara --- mergi la un medic, specialist ORL. Numai bine!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce s-a infundat? Casca sau urechea? Ce-ai vrut? Sa o scoti pe urechea cealalta? Sau sa folosesti o casca la ambele urechi?

| VladimirPutin a răspuns:

Posibil să-ți fi ajuns cleiul pe timpan

| xGabytzuX a răspuns:

Buna! Ai ascultat muzica? daca ai ascultat si a fost sonorul mare, poate si ca ai impinso prea tare.Si mie mi s-a intamplat asta, dar chestia este ca nu m-a durut prea tare urechea.