| Dozer a întrebat:

Probleme cu urechea: Azi dupa ce am iesit de la dus, am zis sa ma curat in urechi cu betisoare de ureche. Cred ca am bagat betisoru prea adanc, deoarece dupa ce am terminat am observat ca am urechea infundata. Vreau sa stiu daca este posibil sa fie apa, sau sa fie vreun dop de ceara. De auzit inca mai aud cu urechea stanga(cea care s-a infundat) insa cam la 50% din volum. Am sa trec maine pe la ORL in caz de nu-mi trece. Ar fi vreo metoda de a scapa de problema infundarii fara a fi nevoit sa trec pe la ORL-ist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul O.R.L. și faci un consult.
Cere și o audiogramă pentru a verifica cât de bine auzi.
Sănătate.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca e dop de ceara incearca sa pui apa oxigenata cateva picaturi, stai cu urechea in sus, apoi da-o in jos sa se scurga. Nu stiu cat e de indicat medical, taica-meu a facut asta pentru un dop de ceara si a scapat de el. Daca e apa, in afara de a sta cu urechea in jos, nu stiu ce sfat sa iti dau.

| Ben. a răspuns:

Nu se baga nimic in urechi.betisoarele q vata sunt pline de bacterii pe care le-mpingi-n urechi. cel mai bine sa mergi la orl-ist ca sa-ti curete secretiile. exista spray-uri care ajuta la inmuierea cerumenului.

| buburutza a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la ORL-ist.Eu am patit la fel si am crezut ca am dopuri de ceara, cand colo aveam o otita de toata frumusetea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am asa de cateva zile 3-4.este grav? aud mai bine, decat in prima zi dar tot nu trece