| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o problema.
Azi dimineata am observat ca lenjeria imi era patata de sange, stiu ce inseamna asta, ca mi-ar fi venit ciclu.(pentru prima oara), dar problema este ca cand imi fac nevoile nu curge nimic. NU pot sa inteleg. Dupa ce am venit de la scoala, la fel, lenjeria patata de sange dar cand mi-am facut nevoile nu a curs nicio picatura. Nu ma doare burta. Ce ar putea sa fie, va rog, sfaturi. Si nu va bateti joc, va rog mult. Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sarraa97 a răspuns:

Da,ti-a venit ciclu.Nu trebuie sa te speri deloc.Este normal sa nu curga nimic cand iti faci nevoile.Mie mi-a venit de 1 an si nu ma doare burta nici spatele decat foarte putin in a2a zi de cilcu.Bine,acum depinde de organisul fiecaruia.Stai linistita. Totul va fi bine.Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta.Ea poate sa iti dea mai multe sfaturi si sa te ajute cand esti nesigura.Te puuup:*

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi!

Într-adevăr, ţi-a venit PRIMA menstruaţie/menarha şi acum la început este mai "capricioasă".

Ai RĂBDARE că se va "porni" cum trebuie şi va fi normală!

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a5645.html

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

La şcoală să te îmbraci cu haine închise la culoare, te "verifici" DES ( mergi la toaletă; când simţi că îţi curge tare, te ceri şi în timpul orei ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă.

Toate cele bune.

| SparkleO a răspuns:

Da, e ceva extrem de normal. nu stiu vreo fata pe care s-o fi durut-o burta inaincte. pur si simplu s-a intamplat.

| lauraroxi a răspuns:

Cred ca ti-a venit ciclu, dar totusi iti recomand sa vorbesti cu mama ta sau cu o prietena mai mare

| Badgirl117 a răspuns:

Stai linistita asa-i la inceput! Amintesteti! Daca ai varsta cuprinsa inre 10-13 ani menstruatia va fi la inceput doar cateva pete de sange si atat pe parcurs atunci cand iti faci nevoile va aparea insa nu se va intampla chiar de prima data! Si menstruatia tine cam 2-5 zile chiar si 8 dar nu te speria este normal! Daca inca esti nesigura poti intreba un medic sau chiar pe mama ta! Insa iti garantez 100% ca nu ai de ce sa iti faci griji!

| veveritza6499 a răspuns:

Buna. Ca sa fiu sincera mie inca nu mi-a venit dar am o prietene care cand i-a venit: dimineata nu avea nimic pe lenjerie dar cand sa mearga la toaleta a observat ca hartia e patata de sange si asta s-a intamplat acum cateva luni si de cand are nu a durut-o burta nici spatele niciodata, deci nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi ca nu te doare burta happy