| iRosee a întrebat:

Buna TPU am o problema care a aparut acum aproximativ 1 an.Imi trosneste maxilarul de fiecare data cand il misc, mananc sau casc.Dar nu ma doare.Cum as putea sa fac sa nu mai trosneasca deloc uneori trosneste si se aude foarte tare si este foarte stresant.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand trosneste cand deschizi gura normal sau o misti in stanga si dreapta? Mergi la dentist sa iti faca o proteza antibruxism care o folosesti pe timp de noapte la somn apoi scapi de problema. Eu imi frecam dintii noaptea fara sa stiu si mi-a zis dentistul care e solutia atat pentru dinti cat si mandibula

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil s-a miscat milimetric din locasul lui, cand ai cascat si acum nu se mai aseaza la loc.
Ni se intampla tuturor, macar 1 data in viata.
Se va pune singur la loc, in timp, sau apelezi la un fizioderapeut ca sa ti-l puna, daca te deranjeaza atat de mult.

| Antopuff a răspuns:

Disfunctie a articulatiei temporo-mandibulare. Ai avut tratamente stomatologice inainte de asta?

| laurentiutirei a răspuns:

Nu ai ce face cu aceasta problema si eu o am de aproape un an stiu ca era un exercitiu ce te ajuta sa iti dispara durerea https://youtu.be/kk1_Lmv8jl0

| Anonim22341 a răspuns:

Am patit si eu, dar nu trosnea asa tare si a trecut de la sine