| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu decalotarea penisului.

Tin sa mentionez ca in stare fleasca decalotarea o fac complet fara probleme, fara dureri, doar in stare erecta maxima nu pot trage decat jumate maxim. In erectie de pana in 80% sa spun( nu stiu daca e un termen bun dar sper sa intelege-ti),, reusesc sa decalotez, dar nu foarte usor de fiecare data.( doar dupa ce trag de mai multe ori, se decaloteaza mai usor). In concluzie, nu am dureri, nu ma doare in timpul actului sexual, dar de multe ori din cauza ca nu se face decalotare, decat putin, in timpul actului sexual, ajung la orgasm destul de greu, si asta e marea mea problema. Tin sa mentionez ca am 24 de ani. Multumesc anticipat si sper sa primesc un sfat concret de la un medic specialist!

PS: am citit si am vazut poze cum arata fimoza, eu sper si cred ca nu am asa ceva, dar de asta sunt aici, sa aflu daca exista o rezolvare si care ar fi aceea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Apropo de acel "PS" - tocmai de aceea NU ar trebui să fi aici, ci la un control la medicul urolog :)

Cel mai probabil, este vorba ( totuşi ) de o fimoză ( mai ales având în vedere vârsta pe care zici că o ai ) - dar, una foarte "uşoară"...

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai problema ta cred ca e renumita ață. Rezolvarea ar fi sa mergi la un medic sa discuti cu el si sa te consulte. Rezolvarea totala eu zic ca e circumcizia, sau o operatie asemanatoare care sa elibereze pielea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca nu ti s-a rupt ''ata'' de sub capu penisului de aia nu poti trage pielita pana jos!
Sau probabil nu ai facut-o mai devreme in pubrtate, poate nu ai fortato destul desi stiu ca e destul de dureros cand se rupe dar dispare durerea aia si doare doar pe moment atunci!
Incearca sa o slabesti sa tragi de ea incet incet decateori esti in erectie!
Si sa repeti de fiecaredata cand esti in erectie.
Numa bine!

| Deear10 a răspuns:

Este posibil sa fie ceea c ai mentionat tu la final din descrierile tale, iar pentru asta ai avea nevoie de o operatie scurta de circumcizie! din cate am citit nu e o operatie complicata si nici foarte costisitoare, prin urmare daca consideri ca ti-ar fi mai bine asa, fa-o! Cu siguranta vei avea mai multe beneficii! Bafta!