| CosminBoss22 a întrebat:

Buna TPU,am o problema de foarte mult timp,cam de cand eram mic si consta in perfectionism la telefon, nu stiu cum sa explic dar eu nu pot sa dorm daca nu verific chiar si de 20 de ori daca alarma e la ora care trebuie,daca volumul e la maxim si m-am saturat sa fac asta mereu dar nu pot sa nu o fac, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Regleaza-ti ceasul biologic sa te trezeasca in locul telefonului.

| Lukasssz a răspuns:

Incearca sa merifici odata si gata.

| Zuzu1991 a răspuns:

Mers la doctor
e o conditie mentala
si ai chiar putin noroc, ca "victima" e telefonul si nu ai o obsesie sa te speli pe maini pana ti se duce pielea sau alta chestie de genul asta

| Floridori a răspuns:

"Perfectionism la telefon" laughing
Hai, ca ai fost haios! Ar fi oarecum amuzant sa existe un astfel de diagnostic laughing

Este vorba de tulburarea obsesiv-compulsiva (TOC) si da, este adevarat ca aceasta tulburare a inceput sa fie diagnosticata din ce in ce mai des odata cu evolutia tehnologiei dar cauza reala a acestei tulburari nu este tehnologia in sine.

Poti incerca sa iti creezi singur metode de autocontrol din moment ce manifestarea se refera strict la telefon si doar in anumite momente, deci este o manifestare relativ usoara, sau daca nu reusesti singur, atunci poti apela la medicul psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifici o data alarma cu jumate de ora inainte sa te culci.
Apoi inca o data, inainte sa te bagi in pat, ca sa te incredințezi si gata.
Daca gandul iti spune sa verifici ii raspunzi:am verificat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acestea sunt actiuni obsesiv compulsive, datorate de prea multa rigiditate in viata ta.
Incearca sa te confrunti cu dorinta si sa capeti mai multa incredere in tine, ca daca ai verificat si e ok, inseamna ca e ok. De, asemenea, incearca sa gasesti activitati de facut, care sa-ti mai ia din timp. Si sa nu abordezi o rutina repetitiva, ori, daca deja ai una, sa o mai,, strici" putin cu activitati noi.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta suna a tic nervos

| ilovemonkey a răspuns:

Nu am mai auzit de asa ceva