| Yasmina455 a întrebat:

Am o problema. De un timp oarecare am doar ganduri negre, ma gandesc la moartea, mi-e frica sa mor, vad doar partea negativa a lucrurilor. Deci sunt pesimista in ultimul timp. Totul a inceput dupa ceva care m-a speriat foarte tare, s-a intimplat cu mine sia cum nu vreau sa se mai intimple odata.
Va rog frumos, ajutati-ma sa incep sa fiu din nou optimista, pentru ca nu vreau sa-mi distrug viata gindindu-ma doar la lucruri tampite si nu vreau sa-mi distrug inima si nervii cu gandurile rele. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Cauta un psiholog bun.
in acelasi timp incearca sa gasesti pe cineva de incredere cu care sa poti vorbi tot ceea ce vrei.
cata sa iesi cu persoane deschise, optimiste, care stiu sa isi petreaca timpul liber in asa fel cum ti-ar placea tie. sunt o multime de posibilitati.
daca vrei sa vorbim, oricand esti binevenita.
fruntea sus si fata senina. viata e facuta sa iti dea bucurii.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Puterea este in mainile tale si vointa ta!
Incearca sa iti ocupi mintea cu altceva, nu te mai gandi la tot ce este rau.
Fa rugaciune seara de seara, aprinde o candela si poti da cu tamaie in casa.
Incearca, nu ai nimic de pierdut.
Pe cand un psiholog/psihiatru costa bani.
O seara bunahappy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| helpme25 a răspuns:

Dumnezeu ne vrea la toti binele, nu?
De ce tu sa strici acest plan a lui Dumnezeu cu tine?
Incearcă să citești niște povete Biblice.
Nu uita, ca celule omului sunt 50 % parte organica, 50 % parte psihica. Cu asa situatie, oraganismul tau este amenintat de boli