| elysaely3 a întrebat:

Am o problema.Deci pe mine ma doare capul zilnic, asta de ceva ani.in vara 2013, luam cate 20 de pastile pt dureri mergeam odata la 2 zile la farmacie. Dupa aceea durerile s-au mai dus, rar cate o durere.mentionez ca m-am lovit destul de tare in geam (am dat cu capu din neatentie).Ei bine nu stiu ce poate fi? Va rog sa imi dati sfaturi ca m-am saturat sa tot iau pastile Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicul de familie sa iti recomande investigatii. O mica lovitura la cap (care nu determina nici fracturi, nici hematoame, nici coma) nu poate fi responsabila de aceste dureri. In schimb poti avea un anevrism cerebral sau o malformatie cerebrala sau ceva mai banal, cum ar fi o sinuzita incorect tratata, cauze care pot fi toate vindecate cu succes

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai fost macar o singura data sa fii consultata de un medic chiar si cel de familie? Administrarea de medicamente dupa ureche mai mult strica decat ajuta.

| danutzu96 a răspuns:

Te inteleg perfect. Eu am luat toata farmacia la rand (toata antiinflamatoarele ) pana m-am plictisit, ba chiar am facut si combinatii si degeaba. Trebuie sa mentionezi cand incepe durerea, in ce parte a zilei, pe ce parte a capului, daca dureaza toata ziua, daca ai si ameteli (eu am), daca ai si stari de voma. Trebuie sa faci neaparat un consult neurologic si sa ti se faca investigati (probabil EEG si RMN ). La mine nu a avut succes pentru ca desi si eum am primit un pietroi in cap de la un idiot in clasa a 8 a nu s-a vazut nimic la RMN si EEG si am ramas pe un tratament cu Topamax (topiramate) si cand imi bubuie capu mai bag si altele...

Răspuns utilizator avertizat
| mdprodan a răspuns:

Salut! ca medic ma bucur ca ai grija de santatatea ta si pui asemenea intrebare.
In primul rand ma intereseaza ce varsta ai,si cand s-a intamplat accidentul? te rog sa imi spui cat de tare a fost traumatismul,ce impact a avut,cat de tare te-a afectat,an ce zona a capului te-ai lovit,daca ai avut capul spart, cam cat sange s-a scurs daca s-a scurs, daca ai fost la urgenta imediat sau mai tarziu, si ce fel de medicamente ai luat si cand ai inceput sa iei, dar sincer?
-Faptul ca luai in 2013 analgezice sau antiinflamatoare foarte multe pune un semn de intrebare serios si parerea mea este ca trebuie sa iei URGENT un bilet de trimitere de la medicul de familie, caruia sa ai povestesti totul si sa te prezinti la medicul neurolog urgent pentru o radigrafie si un consult de specialitate.Astept rezultate.mersi