| carbon21 a întrebat:

am o problema după cu o măsea de minte, am fost cu ea la dentist și mi-a plombat-o cu închidere de canal și așa mai departe. După 2 luni a început da ma "fulgere" așa când mănânc sau când o ating cu limba, sa fie abces dentar? Sau din ce cauza dacă 2 luni nu am avut absolut nici o probleam?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dentistu ala de fapt este macelar laughing orice dentist normal la cap,sau cu cap nu trateaza niciodata masele de minte,alea se scot,nu te ajuta cu nimic, deci desteptu ala ar fi trebuie sa o scoata, nu sa o trateze.
Asta e daca dentistii ca aia is prin RO nu ai ce face.
Ai putea totusi inainte sa mergi la denstist sa te informezi tu pe net, gasesti destule websiteuri medicale care explica ce si cum, apoi te duci la dentist si ii spui aluia ce sa iti faca laughing
Ca sa ai idee cum sta treaba, dentitia umana are 32 de dinti, adica 16 sus si 16 jos, orice dinte in plus nu-i de folos.
Daca vrei si mai mult afla ca nici primii dinti din fundul gurii, adica ultimul dinte de pe fiecare parte sus si jos, adica 4 dinti nu-i folosim,maselele alela nu se folosesc mai deloc cand maninci,iar daca vreodata ai probleme la acele masele,sa zic trebuie scoase,dentistii nici nu iti mai recomanda sai pui la loc, asta pentru ca nici pe aiai aproape ca nu-i folosesti deloc.
Nu mai vorbesc de masele de minte care tot timpul o sa iti faca probleme, alea is niste ramasite, relicve vii, aparute care de fapt is disparute de f mult timp laughing
Dentistu daca e sa trateze o astfel de masea nici nu prea poate, chiar daca incearca nu reuseste sa faca treaba buna.Plus de asta acele masele is mai fragile,nu le poti curata bine,de aia apar tot felul de probleme si de regula sa nu zic obligatoriu se scot atunci cand apar probleme la ele.
Deci dentistu ala nu tia scos nervul la acea masea,de aia te doare si stai asa ca de abia acu urmeaza sa te doara si mai rau laughing asa ca mergi si daca ai platit aluia ceva,spune-i ca nu-i dentist ca e altceva,numa dentist nu-i si ca tu vrei sa iti scoata acea masea, ca asa se face.
Dar inainte de asta mai intreaba cativa dentisti si vezi ce zic, nu te lua dupa mine sau dupa altii pe net care nu-s de meseria aia.
Eu ce am spus e tot de la dentist si ce am facut eu, ce mi s-a spus mie si nu de dentisti romani, desi romanii se cred mari specialistii habar nu au, tot ce stiu e de la altii de fapt mai in orice domeniu laughing

| Bizon95 a răspuns:

Da, daca ti-a scos nervul cum trebuie (la maseaua de minte e mult mai greu pentru ca nu creste intr-un mod "normal", la fel ca restul dintilor) nu te mai doare acolo decat daca ai alta problema... si in general sunt destul de grave

eu am avut asa o masea, care nu era de minte, si aveam si lucrare peste, si am facut chist-uri, si a trebuit sa imi taie lucrarea si sa imi scoata maseaua

trebuie sa mergi la medic, cred ca abcesul se vede pe o radiografie, insa chist-urile nu se vad deloc... cand am avut eu problema, a venit un chirurg si mi-a taiat gingia si (cred, nu mai tin minte) parte din osul pe care sta dintele, si asa s-au vazut chisturile

| alma200033 a răspuns:

Daca persista, cred că ai putea merge la dentisthappy

| andrefrancais a răspuns:

De obicei maselele de munte se scot, nu se plombeaza, asa ca du-te sa o scoti.