| Raducons a întrebat:

Bună ziua
Am tratat o masea la dentist,apoi a plombat-o.
Cand mananc daca apas mai tare apare o durere destul de puternica,dupa care imediat trece.
Ce poate fi, nu s-a vindecat suficient sau este alta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa te intorci inapoi si probabil sa iti faca o obturatie pe canal.
Ai o infectie pe care se pare ca medicul nu a depistato.

| Raducons explică (pentru Freya1):

Mi-a facut asa ceva, a pus si tratament apoi a plombat-o, sper sa nu fie vorba de o infectie.
Ma doare cand mananc pe ea, si este o durere puternica dupa care trece imediat.

| Freya1 a răspuns (pentru Raducons):

Nu stiu ce sa zic.Am avut si eu problema de genul si mi s-a spus ca am infectie pe canal si mi-a curatat, mi-a scos nervul si mi-a plombat-o si nu mai am treaba.
Nu stiu daca ti-a facut totul bine ca daca iti facea totul ok nu te durea acum.Deci trebuie sa te intorci.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Ai cam intuit tu,"nu s-a vindecat suficient".De fapt este vorba despre o oarecare inflamare a gingiei in zona respectiva, v-a trece curand.

| alin131 a răspuns:

Dintele a suferit o trauma prin plombare. Daca e traumatizat locul doar o sa treaca in o sapt maxim. Daca e mai milt de atat o sa trebuiasca sa revi la dentist.

| VSC10 a răspuns:

Si mie dupa ce mi-am plombat o masea m-a durut vreo trei zile. Cand luam apa in gura sau mancam mai tare cu ea simteam un impuls care trecea imediat. A durat cam 3 zile dupa care a trecut. Nu stiu din ce cauza a fost.