| BeYou4Ever a întrebat:

Bună, TPU! Am o problema. tot am avut probleme cu tensiunea și glicemia care erau prea scăzute în ultimul vreme. Am observat ca în ultimul timp am pus cam un kg, 2 pe mine și am vrut sa slabesc, asa ca am început sa merg la sala și am mâncat și mai puțin, dar parca cu cat mănânc mai puțin, cu atât ma îngraș mai tare. Și mi-am făcut analizele (de control ca în fiecare an) și mi-a ieșit glicemia 68 (de obicei aveam puțin peste 70) și când am mers la doctorul de familie și mi-a luat tensiunea, aveam 8 jumate cu 5 (și acum un an aveam 10 cu 5 parca)... Deci mica, oricum... Chiar am observat ca am momente când parca respir cu dificultate și ma simt mai slăbită... Sa zicem ca as manca o data la 3 ore, s-ar rezolva? Sper doar sa nu ma mai îngraș... Mă gândesc să mananc puțin mai mult, dar treptat, asa încât organismul sa se obișnuiască. Mamei nu i-am zis, nu vreau sa știe cel puțin momentan. Dacă se rezolva, ar fi perfect... cum va simțiți voi când va scăd tensiunea și glicemia și ce faceti sa le mențineți la nivel optim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ryveenqq a răspuns:

Buna! Te anunt ca aceste simptome pot fi cauzate de DIABET. Deci nu prea ar fi tocmai OK sa ascunzi asa ceva de parinti iar mancatul pentru a slabi se face des si putin. Sper ca te-am ajutat si ti-am dat de gandit in legatura cu asta. CU CAT amani mai mult, cu atat se poate sa fie mai rau.