| numesiprenume0 a întrebat:

Am o problema. De aproape un an vad cu ochiul drept un punct negru care se misca odata cu privirea, in plus ma ustura si am mancarimi la amandoi si uneori ii simt obositi chiar si cand ma trezesc. Am fost la 2 medici diferiti, acestia au zis ca acel punct negru este temporar, oboseala este din cauza stresului, iar pentru mancarimi am primit picaturi si alifie... Nu mi-a trecut si nu stiu ce sa fac. Cine ma poate ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Oboseala ochilor nu este din cauza stresului, ci din prea mult timp pentrecut cu ochii intr-un screen (computer telefon sau Televizor) si culcat la ore nepotrivite.
O pauza de 1 luna fara TV, fara computer, tableta si joaca pe sceenul telefonului, ar putea reaeduce linistea si sanatatea vederii. Culcarea trebuie sa fie cand s-a intunecat afara, nu in toiul noptii.

5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mergi la o consultatie oftalmologica

| numesiprenume0 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Asta am spus ca am facut de doua ori! sad

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru numesiprenume0):

Respecta indicatiile medicului; stai cat mai putin in fata monitorului si dormi in intervalul 22:00-07:00

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru numesiprenume0):

Ai grija de ochii tai; altfel ajungi ca mine "un chiombaliu-aragaz cu 4 ochiuri".winking laughing))))))