Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am Ovare polichistice. De ceva vreme m-am apucat de alergat și de făcut abdomene și mă doare cumplit la nivelul ovarelor în urma efortului fizic. Medicul mi-a spus că în cazul sindromului ovarelor polichistice e ceva normal. Cum aș putea scăpa de acele dureri? (Medicul meu nu mă poate lua numai peste o lună, iar până atunci aș vrea să nu mă las de sport).
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poti scapa de acele dureri si cu reflexoterapie se stie ca toate organele omului sunt pe talpi, iar ovarele sunt în zona călcîielor, acolo trebuie tu sa te masezi singură daca nu ai pe cineva care sa i ti faca masaj, si după cîteva ședinte de reflexoterapie te vei simtii mai bine, ce varsta ai? Sanatate multă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu răspunsul, dar planșa (plank în engleză) e mai bună decât abdomenele în general, dar cred că mai ales în cazul tău. Sper să găsești răspunsul la întrebarea ta.