| Norbert97 a întrebat:

Am probleme cam de vreo 3 ani cu acneea pe scurt am fost la o gramada de dermatologi inainte am arata groaznic acum recunosc ca s-a mai dus din acnee destul de mult momentan folosesc zynerit cu antibioticul azitrox 500mg plus mask plus gel seara. Dar tot imi apare cosuri o data la 2-3 saptamani si nu sunt multumit deloc nu mananc dulciuri deloc nici sarat nici mancare de la fast-food absolut deloc. Am tot citit pe siteul acela thursdayplantation si as avea o intrebare ce-i care au folosit acele creme de la thursdayplantation pentru acnee au avut efect? merita sa dau 170 lei pentru creme si o solutie? Am citit pe multe site-uri ca chiar are efect etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Abordarea holistica nu o vei putea face tu. Nici cu analizele generale de sange. Nici cu alte metode babesti mai mult sau mai putin intelepte.

Pricepe ca nu vei putea sa iti rezolvi problema decat prin doua solutii (doar tu si analizele):
1. Trece de la sine
2. Poate ai sansa si norocul sa dai din greseala peste crema fermecata care sa te rezolve cum altii nu au facut-o.

Eu as vedea problema rezolvarii tale totusi diferit:

1. As merge la cei mai buni 3 homeopati din zona mea. Daca nu sunt as extinde un pic aria de cautare. As merge pe rand si as pastra un jurnal cu ce mi-a dat si facut fiecare.

2. As incerca, in cazul in care pct unu nu functioneaza, sa iau legatura cu alte persoane care au rezolcat aceasta problema. Cautand rapid pe net, eu as lua legatura cu autoarea articolului:
http://www.printesaurbana.ro/2011/05/lupta-mea-cu-acneea.html

Dar bine-inteles ca sunt multe alte articole interesante pentru tine de acest tip. Vei vedea ca multe dintre aceste persoane au apelat in general la metode alternative. Considerand ca medicina alopata a ajuns in cazul lor la limita comparativ cu posibilitatile lor.

La final ramane aceeasi idee: fa-ti un plan si pe cat posibil ramai cu el. Noteaza ce a fost difefit in timp si adapteaza planul dupa fiecare vizita la doctor.

Situatia ta este totusi una usoara. Cateva cosuri. Sunt alte persoane cu conditii medicale mult mai grave ca tine si totusi s-au vindecat.

Mai putin conteaza alte persoane, mai mult conteaza faptul ca au facut-o. Si tu nu trebuie decat sa gasesti medicul potrivit. Chiar daca acesta nu se afla in Timisoara ci in constanta, Bucuresti sau Iasi.

Un drum pana in aceste orase este infinit mai ieftin decat sperantele afectate de complexe de inferioritate ce in timp vor incepe sa se dezvolte relativ la problema ta. De aceea iti ziceam ca uneori este mai ieftin sa extinzi aria de cautare...

| Norbert97 explică (pentru cristimihailov):

Interesant chiar am sa incerc chestia asta ce ai spus tu mai devreme sa imi notez ce am facut inainte chestii de genu asta... chiar imi place ideea pe care o gandesti ai tot respectu meu domnu Cristi! happy

9 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Problema ta cu cosurile... acestea sunt datorate vreunei alergii?

Cazul tau e putin mai complex decat celelalt. Si acea crema s-ar putea sa nu mearga. Sau sa influenteze tratamentul actual.

Cauta mai bine sa intrebi cativa dermatologi. Dar du-te la ei si cu ingredientele active pe care le contine... nu doar numele cremei.

Faptul ca folosesti si antibiotic... ma face sa cred totusi ca cazul tau e mai complex, cum ziceam. Nu as adauga in locul tau un stres suplimentar pe piele.

Aceste lucruri din pacate cer timp sa se rezolve cat de cat.

| Norbert97 explică (pentru cristimihailov):

Nu sunt plin de cosuri absolut deloc mi-au crescut acuma o saptamana cam vreo 4 cosuri ca am mancat dulciuri cred... si am pe la barbie 2 cosuri mari sub piele care nu pot sa scap de el nici cum mentionez ca am tenul gras si de aia am intrebat daca cele de la thursdayplantation au efect ca am citit pe niste site-uri ca in max o luna nici atata se vede deja diferenta si unii il folosesc de mai bine de un an si are efect. Am fost la cel putin 5 dermatologi am dus foile cu analize toti imi dau 2 creme si un antibiotic nimic altceva nu mai dau bani pe dermatologi ca nici unu-l nu mai stie sa trateze in tara asta toti au plecat in strainatate.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Personal cred, din ce spui tu, desi nu sunt doctor, ca la tine problema este diferita.

Poate ai tenul gras. Dar asta e numai un aspect. Faptul ca dupa ce mananci dulce iti apar cosuri, este un alt aspect pe care multi nu prea il au.

In plus, daca te gandesti ce este un cos: si anume o adunatura de stafilococ sau agnee vulgaris (in general), vei intelege de ce cei mai multi iti dau antibiotic. Pt a scapa de acea adunatura. In cazul in care nu scapi, in general se poate forma un abcess (care de regula se indeparteaza chirurgical - cu acul prin absortie sau o taietura cu bisturiul, in functie de dimensiuni, etc).

Dar la tine se pare ca este o legatura dorecta intre dulciuri (carbohidrati procesati) si aceasta conditie a ta.

De aici ar trebui sa te gandesti ca totusi acele creme sunt doar niste creme (uleiuri) care au proprietati bactericide, e adevarat. Dar si alea sunt relativ limitate. Nu ajung prea mult sub piele.

Rezolva sau vezi ce faci cu alergia sau sensibilitatea ta la anumite alimente. Din cum spui ca se manifesta, dermatologul s-ar putea sa fie depasit. El iti rezolva scurt problema cu fata, pe moment. La tine este o problema de mai lunga durata.

Poate ar trebui sa vezi unmedic care vede mai holistic problemele. Eu m-as gandi la chestii homeopate. Daca medicina alopata a zis ca nu mai poate...

| Norbert97 explică (pentru cristimihailov):

Interesant ce spui tu ma gandeam sa fac analize la ficat sau la tot ce imi trebuie am facut analize de sange totu a iesit perfect... si da am tenul foarte GRAS plus ca sunt plin de cosuri si pe spate. Pe spate am si mai multe cosuri decat pe fata momentan pe fata am 2 cosuri sub piele si inca 3 care au mai ramas petele. Eu ma gandeam ca este ceva de la alimentatie ca daca mananc usturoi nu prea imi mai creste cosuri ciudat rau de tot nu stiu cum sa aflu cauza acneei ce analize ar trebui sa fac in Timisoara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc, Gerovital Plant stop agnee, gel spumant si crema si are eficientă de 86% si este chiar buna o folosesc de 3 ani si nu am niciun cos pe fata

| Norbert97 explică (pentru anonim_4396):

Si cat de costa tratamentul? Eu aseara am vorbit cu un reprezentat de la Thursdayplantation si mi-au recomandat 3 solutii care costa 169 lei.
Iti dau link-urile si spune-mi ce parere ai:
http://thursdayplantation.ro/......-acne.html

http://thursdayplantation.ro/......-pure.html

Al treilea gel nu stiu ce mi-a dat cu nu l-am retinut... sau cred ca erau astea 2 parca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un produs românesc si se găsește in orice farmacie, in jur de 30 de lei ambele

| Holy2010 a răspuns:

Cremele despre care vorbesti sunt pe baza de ulei din arbore de ceai. Uleiul asta este folosit de foarte multa vreme in tratamentul afectiunilor dermatologice pentru ca are un puternic efect antiseptic, antiviral si antibacterian. Vorbim aici de ulei in stare pura, nu stiu in ce concentratie se afla in acele creme sau daca sunt si alte ingrediente active.
Pot sa-ti spun din experienta personala ca am folosit absolut tot ce se gaseste pe piata si nimic nu a functionat. Am avut ulei 100% pur din arbore de ceai si il aplicam pe fata uda cateva picaturi de doua ori pe zi. Efecte au fost dar insuficient pentru ca nu doar bacteriile sunt cauza acneei, mai trebuie luate in considerare cheratinizarea si hiperproductia de sebum.
Singurul ingredient care functioneaza cu adevarat este peroxidul de benzoil care din pacate nu se mai gaseste in farmacii. Eu am gasit pana la urma online pe olx PanOxyl si mi-a rezolvat problema in doua saptamani. Nu mai arunca banii pe tot felul de prostii care oricum nu functioneaza.