| Alexalex1000 a întrebat:

Mi-a prescris dermatologul Duac gel pentru acnee. Am 2 săptămâni de când iau Duac gel și tot îmi dau coșuri, mi-au dat 5 cosuri, într-adevăr nu mai îmi dă ca înainte dar de ce mai îmi dau cosuri? Țin să precizez ca nu mănânc dulciuri, fast food, sucuri, nu fumez. Tin și un regim mănânc doar mâncare. Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Medicii prescriu multe, ce trebuie insa nu prescriu.
E mai simplu sa scrii pe o foaie (reteta) 2 creme decat sa cauti cauza prin intermediul analizelor si sa faci putina cercetare alaturi de pacientul tau.
Daca aplici pe ceva ce iese din interior o crema, rezultatul nu va fi decat maxim stoparea acelor cosuri, nicidecum asta nu inseamna ca nu vor mai iesi cosuri.
Cauza este de cele mai multe ori mult mai complexa.
Ce fac acesti dermatologi este sa dea cu vopsea peste rugina.
Toti sunt doctori putini sunt mediciwinking

| dullcat a răspuns:

Tratamentele astea nu prea te scapa de cosuri 100%. Scopul lor e sa te ajute sa le tii sub control.