| anonim_4396 a întrebat:

Am pus intrebarea pe aceasta categorie pentru ca problema mea ma afecteza psihic de ceva luni si mi-as dori sa-mi recuperez relatia sanatoasa cu mancarea pe care o aveam mai demult si nu stiu cum am pierdut-o. Cum as putea scapa de obiceiul mancatului haotic si de crizele alimentare? Incerc sa scap de ele de nu stiu cat timp, dar ma simt prinsa intr-un cerc vicios. Desi mananc sanatos, nu mananc zahar adaugat, paine alba, prajeli etc etc, autocontrolul tot imi lipseste cu desavarsire. Sa va dau un exemplu de o zi din viata mea: ma trezesc devreme, cam pe la 6:30, iar la 8 iau micul dejun. Dupa ce mananc, chiar daca nu imi mai e foame, efectiv nu ma pot opri si mai mananc ceva (e un sentiment inexplicabil, ceva ce simt ca ma domina), pe urma ma simt prost si mai mananc ceva si inca ceva... si tot asa pana cand aproape mi se face rau. Pe urma, ori mai iau numai pranzul ca sa ma pedepsesc, ori nu mai mananc nimic pana a doua zi dimineata, ori, cel mai rau, ciugulesc cate ceva tot restul zilei pentru ca ma simt cu moralul la pamant. Ce ciugulesc? Ardei, castraveti, rosii (astea fiind variantele cele mai putin calorice). Dar in general ciugulesc nectarine, struguri, mere, mure, afine, zmeura, pepene, mango, ananas, prune, piersici. Sunt dependenta de fructe. Uneori mananc mancare gatita sau imi pun ceva pe paine fara sa-mi fie absolut deloc foame, pur si simplu simt o nevoie s-o fac. Am incercat in nu stiu cate zile sa-mi fac un program regulat, cu 3 mese si doua gustari la ore regulate, dar mereu gresesc undeva. Pur si simplu imi fuge mintea la mancare fix dupa ce am mancat. Simt ca nu ma mai pot gandi la altceva si ca trebuie sa-l mananc neaparat, altfel ma voi gandi toata ziua la acel ceva. Am crize alimentare, efectiv mananc in prostie si nu ma mai pot opri. Pe urma de suparare mai mananc cate ceva sau ma pedepsesc postind o zi intreaga. Dar viata mea inseamna mai mult decat o relatie toxica cu manacarea. Vreau sa invat sa ma autocontrolez, sa nu-mi mai fie frica sa mananc pentru ca nu ma voi putea opri, sa nu-mi mai calculez mancarea pentru ca am certitudinea ca o sa mananc normal si o sa-mi mentin greutatea mancand exact cand si cat imi trebuie. Dar astea sunt doar visuri pentru mine. Mereu ma pierd pe undeva. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| morfeo a răspuns:

Asa e cand n-ai activitati. Ia cauta un job de 8 ore zilnic, sa vezi daca mai ai atunci timp de mancat... daca si asta e o problema

| MadRaven a răspuns:

Aici pare a fi o problema în primul psihologica care trebuie adresata. O vizita la psiholog s-ar putea sa te ajute mult mai mult decât o vizita la nutriționist deși personal i-aș recomanda pe amândoi.
de multe ori alte probleme din viata personala se manifesta la nivelul obiceiurilor alimentare. Dacă exista undeva în spatele mintii o problema care te afectează și te face sa mănânci haotic, pana n-o rezolvi nu o sa scapi de aceste obiceiuri nesănătoase. Trebuie întai sa te analizezi cu grija și sa identifici care este sursa acestor probleme pentru ca nu poți scăpa de simptome dacă nu elimini cauza lor. Relația ta toxica cu mâncare a început undeva, ceva a declanșat-o. Găsește acel ceva și o sa găsești și soluția

| Furnicuta000 a răspuns:

Pot fi mai multe variante de ex binge eating. Sau poate ai foame emotionala, o foame care porneste de la creier nu de la stomac, se poate intampla in momentele in care esti stresat sau deprimat.
Si eu mai patesc asa, adica zic ca mananc ce am in farfuria asta, apoi zic ca as mai manca ceva, apoi ca as mai manca si desert etc. Mai tarziu la urmatoarea masa la fel, nu ma pot opri.
Cea mai buna varianta pe care am gasit-o e sa tin intermitent fasting (cauta pe net despre el). Dar eu una mananc mancare sanatoasa pe cat posibil (in asa fel incat sa nu am carente) dar doar maxim 2 mese pe zi si alea intr-un interval orar foarte scurt (3-4 ore). Pentru mine e perfect, nu ma mai ingras, nu mai stau mereu cu stomacul plin. Iar acest post are multe beneficii, citeste despre el.
Dar sincer daca zici ca mananci numai mancare sanatoasa si ciugulelile constau in fructe si legume, care e problema? Banuiesc ca nu ajungi sa mananci 5000 calorii pe zi in ritmul asta

| sabin89 a răspuns:

Fă exact ceea ce sfătuieşti pe alţii să facă

https://www.tpu.ro/......nu-radeti/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Da, dar la ea e vorba de ceea ce isi dorea sa manance ca sa se ingrase, problema la mine e ca de ceva timp mannac aiurea, compulsiv... sad Alimente stiu ce trebuie sa consum, dar pur si simplu nu ma mai pot opri. Crezi ca nu mi-am incercat propriile sfaturi? happy