| Andreutzaaa a întrebat:

Buna TPU.Am si eu o intrebare: Am 23 de ani.In 2 saptamani fac 24 de ani.La varsta de 24 de ani este recomandat vaccinul impotriva tuberculozei (Doza a3a). Este bine de facut a3a doza de vaccin bcg? Celelalte 2 le am facute.Astept raspunsuri Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| TSO7 a răspuns:

Eu nu stiu ce sa zic de vaccinuri dar eu personal nu am sa mai fac, poate doar de raceala. Motivul este acesta: exista reactii adverse, nu sunt sanse ridicate dar totusi sunt. Cele mai multe dintre vaccinuri sunt in testare deci nu poti fi sigur. Un exemplu a fost cu gripa porcina cand o femeie din Arad a ramas paralizata pe viata de la vaccin.
Acum e decizia ta ce vrei sa faci. Eu zic sa intrebi de reactii adverse si sansele acestora.
Bafta