| anonim_4396 a întrebat:

Deci...In suceava copii sunt vaccinati impotriva tuberculozei? Ca am observat ca iubita mea nu are cicatrice de la vaccin si eu am chiar 2. E clasa a8a si daca nu i se face vaccinul ce trebuie sa faca? Eu sunt din Bucuresti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toti copiii nascuti in Romania sunt vaccinati de TBC, numai ca nu tuturor le ramane cicatrice dupa vaccin. Poti fi sigur ca si prietena ta e vaccinata. Si nu trebuie neaparat sa fie vaccinata in clasa a opta, doar testata la tuberculina.

| Zenithf a răspuns:

Vaccinul contra tuberculozei este ineficient. Singurul lucru care ajuta este evitarea contactului indelungat cu persoanele contagioase (daca stii, persoanele bolnave care fac tratament nu mai transmit boala) si un stil de viata sanatos (odihna, activitate, dieta). Si normal, sa nu suferi de afectiuni ce slabesc sistemul imunitar.