| Erin28 a întrebat:

Buna!
A mai făcut cineva vaccinul împotriva Covid-19 Johnson și Johnson? Daca da, cu ce tip de vaccin ați făcut doza de booster? Se poate face, din cate am înțeles, ori tot cu Johnson, sau cu Pfizer sau Moderna.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

"acum 2 minute | Erin28 explică (pentru Brizbriz):
Stiu. Doar că daca, aici vorbesc de probabilitate, incepe facultatea in mod fizic, va trebui, că vreau, că nu vreau, sa am certificat verde."

facultatea e facultativa, deci poti sa nu mergi decat la examene, cu putine exceptii la care ai nevoie si de laboratoare

chestia e alta
1. NU se v-a impune nici o restrictie daca nu revine covidul cu o falca in cer si una in pamant, adica MULT mai rau decat a fost in pandemie, din cauza ca deja, peste tot, scandalul e monstru, la modul ca "foarte putini mor de covid, dar noi suntem fortati in carantina SA MURIM DE FOAME... DE CE?!?"

2. va strangeti cat mai multi studenti si da-ti facultatea, ministerul si statul in judecata, pentru discriminare bazata pe certificatul verde si interzicerea abuziva a dreptului FUNDAMENTAL la educatie
iar ei vor avea "placerea" sa trebuiasca sa demonstreze negru pe alb in instanta ca vaccinul e sigur, si ca FACE CEVA REAL, nu doar sa spuna din gura la tembelizor unde se minte in ultimii draci despre ORICE

in puii mei, voi studentii care, cica, ca sunteti viitorul, daca nici voi nu luati atitudine impotriva IMBECILITATILOR DE CARE E PLINA LUMEA ASTA, ATUNCI CINE?!? babalacii deja s-au invatat sa accepte si sa mearga mai departe

29 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu m-am imunizat cu Palinca, cu booster de usturoi si ceapa.
Pentru imunizare totala am schimbat canalele TV. big grin

| Brizbriz a răspuns:

Din cate am inteles jj a disparut... de mult

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

Nu chiar, doar in anumite tari nu mai se acceptat. Eu am ales acest vaccin pentru că toată familia mea l-a făcut și toată lumea s-a simțit foarte bine.

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

Dude, esti intr-o tara unde e permis jj?
daca nu, atunci... A DISPARUT... punct tongue

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

Unde scrie asta? Am tot căutat pe net ceva legat de asta, da nu am găsit decât de Austria și alte câteva țări care a stopat vaccinarea cu asta.

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

Nu scrie nicaieri, a fost retras neoficial, ca doar e produs de "prietenii" nostri americani, insa nici nu gasesti unde sa te mai vaccinezi cu asa ceva, am impresia vaga ca nici macar in state

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

Eu deja m-am vaccinat cu asta anul trecut, și acum ar trebui sa îmi fac doza de booster, am întrebat la medic și mi-a spus că pot face Pfizer. Acum, chiar nu știu ce să mai cred.

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

Https://www.google.com/......ps?/search
stiam VAG ca a fost retras, nu ma omor sa vanez stirile astea
insa, se pare ca insasi FDA (autoritatea americana pentru medicamente) le-a tras-o, deci... SUNT NASPA
https://www.politico.com/......e-00030505

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

Și chestia e că eu nu mă pot revaccina cu alt ser, in afara de booster.

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

"acum 3 minute | Erin28 explică (pentru Brizbriz):
Și chestia e că eu nu mă pot revaccina cu alt ser, in afara de booster."

booster nu e un ser, in engleza boost inseamna ceva de gen ca iti da avant
https://translate.google.com/? sl=en&tl=ro&text=booster&op=translate
deci, practic, "booster" se aplica la orice tip de vaccin iti faci ca sa maresti efectul celui de dinainte

insa TOATE sunt frectie la picior de lemn, nu vreau sa incep cu teoria constipatiei, iti dau doar doua idei simple si CLARE
2. inainte de pandemie, "imun" insemna ca nu mai faci boala, PUNCT
https://dexonline.ro/definitie/imun
acum, cu o IPOCRIZIE *INCREDIBIL* DE CRASA spun ca vaccinul te "imunizeaza", dar asta nu inseamna ca nu mai faci covid ci ca "ai avea" forme usoare... mie mi se pare ca au mancat cuvantul "poate"
"poate" ai avea forme usoare

1. asta e dura, dupa ce intr-un an, am bolit o luna intreaga, dupa aia, de vreo 2 ori, mi-am facut vaccinul antigripal (inainte de pandemie) iar la ala se spunea sus si tare, ca acopera toate 4 tulpinile care apar de obicei intr-un an
ori la vaccinul anti-covid, e acelasi pentru TOATE variantele... nu stiu de ce, dar nu prea cred ca face ceva... BUN

deci, nu pot sa iti spun ce sa faci, dar presupun ca mi-am dovedit punctul de vedere

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

Mă refeream că în fara de booster, -aleg Pfizer, după recomandarea medicului,
-nu pot face schema completa la acest vaccin.

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

Daca, crezi medicul, fa ce spune el

in general cand e vorba de orice altceva, cine intreaba, il trimit la medic, insa in cazul asta, deja am vazut prea mult rahat, ca sa mai cred pe oricine zice, ca vaccinul e macar vag "bun"

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

Stiu. Doar că daca, aici vorbesc de probabilitate, incepe facultatea in mod fizic, va trebui, că vreau, că nu vreau, sa am certificat verde. Anul trecut a fost ceva destul de ciudat, studenților li se impunea vaccinul, adică, cel puțin așa am auzit de la cunoștințe și la televizor am auzit studenții că se plângeau că dacă nu aveau certificat verde, îi obligau cei în conducerea facultății să facă test PCR, sau un alt tip de test, din buzunarul lor. Deci, într-un fel, deși nu prea este cine știe ce de vaccin, tot am fi obligați să îl avem. Daca iar se introduce obligativitatea certificatului verde in anumite locuri, atunci suntem constrânși. Am înțeles că în are țări este și acum obligatoriu.

| Erin28 explică (pentru Brizbriz):

Da, ai dreptate. Cum am spus mereu, nu spun că nu există un virus care distruge vieți, dar economia e si așa la pământ. Ar mai lipsi o carantina de vreo trei luni.

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

Da, exact

| Brizbriz a răspuns (pentru Erin28):

"acum 2 minute | Erin28 explică (pentru Brizbriz):
Stiu. Doar că daca, aici vorbesc de probabilitate, incepe facultatea in mod fizic, va trebui, că vreau, că nu vreau, sa am certificat verde."

facultatea e facultativa, deci poti sa nu mergi decat la examene, cu putine exceptii la care ai nevoie si de laboratoare

chestia e alta
1. NU se v-a impune nici o restrictie daca nu revine covidul cu o falca in cer si una in pamant, adica MULT mai rau decat a fost in pandemie, din cauza ca deja, peste tot, scandalul e monstru, la modul ca "foarte putini mor de covid, dar noi suntem fortati in carantina SA MURIM DE FOAME... DE CE?!?"

2. va strangeti cat mai multi studenti si da-ti facultatea, ministerul si statul in judecata, pentru discriminare bazata pe certificatul verde si interzicerea abuziva a dreptului FUNDAMENTAL la educatie
iar ei vor avea "placerea" sa trebuiasca sa demonstreze negru pe alb in instanta ca vaccinul e sigur, si ca FACE CEVA REAL, nu doar sa spuna din gura la tembelizor unde se minte in ultimii draci despre ORICE

in puii mei, voi studentii care, cica, ca sunteti viitorul, daca nici voi nu luati atitudine impotriva IMBECILITATILOR DE CARE E PLINA LUMEA ASTA, ATUNCI CINE?!? babalacii deja s-au invatat sa accepte si sa mearga mai departe

| RxTx a răspuns:

Ăștia au cumpărat 60 milioane de doze de vaccin
Or sa bage vaccinuri in cei ce se lasa manipulati de televizor pana cand or sa se sature.
Ce populație are România
Afla si tu cauta pe google cate vaccinuri avem in stoc si ce contract teste facut cate milioane trebuie sa mai vină.
Apoi împarte nr lor la populația acestei colonii si vezi cate vin de persoană

| timidu89 a răspuns:

Booster nu am făcut, doza dubla cu Pfizzer. Dacă ai imunitate de fier, sa nu te vaccinezi. Nu sunt nici pro și nici contra, alege tu nu lasă pe alții sa te manipuleze. Mai ales dacă ai ceva probleme de sănătate e mai riscant. Când începi cu un vaccin cu ala mergi, nu le iei pe rand.

| Erin28 explică (pentru timidu89):

Eu am făcut Johnson, și, dat fiind faptul că acest vaccin este o doza unică, nu pot face doza de booster tot cu el, așa mi-a explicat medicul.

| Erin28 explică:

Nu m-a obligat nimeni, și fac asta pentru că așa am decis. In plus, daca incep facultatea fizic, am nevoie de vaccin că sa intru in biblioteca, in cămin, la cursuri.

| RxTx a răspuns (pentru Erin28):

Ia sa nu mă lase pe mine sa intru la cursuri in camin ca student sa vezi câtă despagubire le cer de milioane de euro

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Erin28):

Păi ți-au impus la facultate? Președintele zicea de o Românie educată.Ori educat înseamnă că tu personal îți dorești să faci un anume lucru,nu obligat, nu șantajat, nu forțat, nu amenințat, ci pur și simplu că așa înțeleg eu situația și doresc să fac acel lucru.Dar de unde educație la popor când el conducător fiind se exprimă mai rău ca un om amărât care trăiește pe străzi de pe-o zi pe alta.

| Wr3nch a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Au impus anul trecut, ca dupa daca la unii le moara pruncul venit la studii dau ei faculta in judecata ca de ce nu ia obligat sa se vaccineze.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Wr3nch):

O porcărie cea a ajuns omenirea.Să stăm cu toții atunci cuminți în casă până dispar bolile, virușii, bacteriile și poate așa nu mai moare nimeni în spațiul public, o să murim izolați.

| Wr3nch a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Meh, toti au dreptul la parerea lor. De mine se lua lumea de ce port masca, eu nu m-am legat de ei ca de ce nu poarta, chit ca era inca obligatoriu. Ce mi-as dori e sa nu se bage in seama cu ''sfaturi''.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Wr3nch):

Să nu ne oblige cu absolut nimic ci să lase pe fiecare să-și decidă soarta după capacitatea sa intelectuală.Cum înainte de pandemie nimănui nu-i păsa de tine, de ce ar fi diferit acum.

| Erin28 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Sinceră să fiu, au trecut deja doi ani, cat mai stam așa? Pană se fac 100?

| Erin28 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Da. Verișorul meu este la Facultatea de Biologie, și i-au spus sa se vaccineze daca vrea sa participe la laborator. Și știu că și la cazarea la camine se ține cont de vaccinare. In plus, spuneau la televizor că cei studenții nevaccinați să plătească din buzunar teste PCR.

| Erin28 explică (pentru RxTx):

Și p mine m-a speriat, nu mai știu exact in ce oraș, dar am auzit la televizor că cei ce nu se vaccinează și vor sa participe la cursuri fizic, să își facă din banii lor teste PCR.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Erin28):

Omul prin tot ceea ce face este fie un " virus" fie un "antidot" pentru cei din jurul său.