| biutzaB a întrebat:

am si eu o intrebare :-s.De vreo 2 saptamani am observat ca imi tot apar si dispar niste pete pe diferite parti pe piele ale corpului..pe maini pe picior pe langa cot. sunt pete rotunde rozalii si un pic rosu in mijloc.straight face ce ar putea fi? ma simt foarte ingrijorata. o sa ma duc la dermatolog dar as dori sa stiu daca a mai avut cineva asa ceva. mentionez ca nu ma mananca si nu ma jeneaza deloc acele pete.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

N-am avut asa ceva, dar s-ar putea sa ai vreo alergie.Dermatologul te va lamuri mai bine.

| Vlelupu a răspuns:

S-ar putea sa fie vorba despre acarieni. Nu strica sa consultati si un dermatolog, dar nu cred ca e vreo boala de piele. Diametrul acelor pete este undeva la 3-5mm?

| biutzaB explică (pentru Vlelupu):

Cam asa ceva

| Vlelupu a răspuns (pentru biutzaB):

Tot ce e posibil sa fie vorba despre aceste microorganisme. In acest caz, acele "pete" trec si de la sine, exact la fel cum trece si iritatia produsa de intepatura de tantar. E bine totusi sa va adresati si dermatologului, pentru orice eventualitate - doar pentru a fi sigura ca nu este vorba de altceva.
P.S. Solutiile pentru combaterea acarienilor le puteti afla si de pe internet.
Toate cele bune.

| jeann a răspuns:

Cand imi apare ceva pe corp eu ma ung cu Triderm. E chiar eficient.
Oricum cel mai bine mergi la dermatolog mai intai