| tiobio a întrebat:

am miopie cu dioptrii de 2 sau mai mult. vreau sa nu mai port ochelari. pur si simplu nu ma simt in largul meu cu ei asa ca va rog sa imi dati si mie sfaturi despre micsorarea dioptriilor sau chiar disparitia lor. Trimiteti-mi site-uri sau chiar din cunostinta voastra. mega fundita

4 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Salut. Si eu am miopie si port ochelari. Ce-i drept, daca-i asa cum ai zis tu, înseamnă că ai chiar miopie foarte mare. Eu acum am astigmatism miopic de fapt, adica la unul mai mult si la unul mai putin. Eu zic ca nu ar trebui sa te rusineze faptul ca porti ochelari, iar daca te jeneaza, caci sincer si pe mine uneori ma jeneaza si ma incomodeaza, trebuie sa te obisnuiesti. E o boala a ochiului. Nu ai ce sa faci; asa te-ai nascut sau asa ai mostenit.
Varianta cu lentilele de contact e costisitoare pentru ca trebuie sa dai 50 lei pentru lichidul in care le ti si stiu un caz al unei prietene careia i s-a rupt lentila si a ajuns intr-o zona in care a trebuit operata. In plus trebuie sa ai grija sa nu intre apa sau sa nu stai in vant. Ar mai fi chestia cu operatia cu laserul desi se zice ca-i riscanta. Daca inca esti minor/a s-ar putea sa se stabilizeze. Oricum, ti-am zis, nu e un motiv de complexare.e ca si cum ai trata orice boala. Trebuie sa-i porti! O zi buna!happy

| akhenaten a răspuns:

Poti opta pentru lentile de contact. Sunt foarte comode si eficiente. Dupa un consult oftalmologic poti vedea care ti se potrivesc.

| Floricicaaa a răspuns:

Buna! Eu am -3, 75 si -4. Cam de bunica, e foarte grav. Nu stiu, sincer eu m-am acomodat cu ochelarii, si ai sa vezi ca dupa un timp o sa-ti placa, pentru ca ti se schimba fizionomia si o sa arati altfel cand ti dai jos. Sunt si lentile de contact, dar sunt destul de pretentioase si uneori chiar periculoase. Pai, de scazut, nu prea po sa o faca, doar sa se opreasca. Bea suc de morcovi, si manaca morcovi si afine. Sper ca te-am ajutat
P.S: In general se stabilizeaza intre 18-23 ani!

| Ralluka13 a răspuns:

Trebuie sa bei cate un pahar de suc de morcovi in fiecare zi!