| Andreea0612 a întrebat:

Am si eu o nelamurire.
Eu dimineata si dupamiaza nu am deloc energie, nu sunt in stare de nimic, mi-e greu si lene chiar si sa merg.
Iar pe la 6-7 incolo, am o energie de nu pot sta intr-un loc, dansez prin casa laughing, fac orice numai sa nu stau pe loc.
Sper ca poate ma ajutati si pe mine, sa ma faceti sa inteleg de ce pana la 6-7 nu am energie iar dupa ora asta am o energie de nu pot sta.
Ps: eu mananc dimineata lapte cu cereale integrale, la 12 un mar sau alt fruct, mai mananc pe la 2 si beau o cana cu ceai verde si mai mananc la 5-6 putin (o salata sau altceva mai usor). Si nu cred ca e din cauza mancarii fiindca nu mananc acelasi meniu de mancare in fiecare zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheBlueWolf a răspuns:

Eu cred ca este din cauza metabolismului. Daca programul tau de somn nu cuprinde intervalul 21...23 aceasta este cauza. In acel interval orar creierul se odihneste cel mai bine. Oricat ai dormi tu dupa ora 23 nu te poti odihnii complet si aici intervine aceasta stare de monotonie, lipsa de energie etc etc...Eu stiu deoarece am patit si eu.Cand am avut examenele ma culcam la 1 si ma trezeam la 11.Toata ziua ma indopam cu cafea si uneori chiar aveam stari de lesin din cauza oboselii combinate cu anxietatea dinaintea examenelor. Asa ca ai grija cum iti organizezi timpul. Ar trebui sa consulti totusi un medic deoarece nu se stie niciodata.

| Andreea0612 explică (pentru TheBlueWolf):

Asta cred si eu, ca e din cauza metabolismului.
Eu ma cam chinui sa adorm, si cand reusesc (pe la 12-1) ma trezesc la 3-4-5.
De putine ori se intampla sa dorm bine, toata noaptea.

| TheBlueWolf a răspuns (pentru Andreea0612):

Atunci clar asta e problema. Eu iti recomand sa iti reglezi ora de somn deoarece poti intampina si alte probleme precum cele de concentrare. Ar trebui macar la 10 sa incerci sa adormi. In orice caz nu lua pastile sau alte cretinitati deoarece vor naste dependenta si te vor distruge. Cu timp si rabdare o sa rezolvi problema.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E ciudat ce patesti si aia nu e deloc o alimentatie sanatoasa, iti cresti riscul de a face anemie trebuie sa mananci ciorba la pranz si mancarea usoara o lasi seara.

| Andreea0612 explică (pentru mgtow):

Pai eu asa mananc... la pranz ciorba, supa, etc.
Iar seara ceva usor.
Doar am mai spus, si nu cred ca e din cauza alimentatiei.

| mgtow a răspuns:

Si caldura influenteaza ca eu dimineata ma scol de parca as fi beat si dupa cateva secunde imi revin, nu te doare capul cand sant de la 25 ºC in sus?

| Andreea0612 explică (pentru mgtow):

Nu am probleme cu caldura, ca la mine in casa e racoare big grin si nici nu ma doare capul.

| blackcat99 a răspuns:

E de la ceaiul verde. laughing Daca ai zis ca-l bei dupa ora 14 se declanseaza efectul cofeinei din ceai dupa 2-3 ore minim. Daca nu ma crezi cauta pe Google si vei vedea ca ceaiul verde, da, are cofeina. Incearca sa bei acea cana de ceai dimineata, si nu la pranz.

| Andreea0612 explică (pentru blackcat99):

Pai daca beai ceai la 14, ar trebui sa dispara efectul pe la 19 ca deja a trecut 5 ore. Si la 00-01 am energie de nu pot dormi.
Dimineata nu il pot bea, Cand incepe scoala ce fac? Invat dimineata, nu vreau sa stau jumate de ora la baie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un stil de viață nocturn poate fi rezultatul anumitor tipuri de muncă sau cariere, o viață socială activă sau un simptom al unor boli. (wikipedia) ar fi bine să consulți un medic.
*Cine vorbește, eu mă simt moartă toată ziua*

| butterflyone a răspuns:

Cred ca vine de la creier... Zic si eu. Adica incearca la amiaza sa sari in sus, sa te bucuri sa bla bla bla, sunt sigura ca o sa ai mai multa energie.
Iar dimineata... Oare cati dintre noi au energie de dimineata? Cred ca putini, desi exista.Eu sunt printre acei care au energie zero dimineata si dupa e mai ok...winking

| Andreea0612 explică (pentru butterflyone):

Eu inainte aveam energie toata ziua, chiar si dimineata.
Nu duceam lipsa de asa ceva laughing

| Anndaa a răspuns:

Nu stiu ce sa rasp asa imi e si mie

| Cosmin_Sburlea_1994 a răspuns:

Omule si eu am avut problema asta si m-am gandit ca daca am prea multa energie ar trebuie sa o consum ca sa pot dormi cat mai devreme. Si asta am si facut am jucat fotbal cu niste prieteni cca. 5 ore, fara sa mananc nimic, dupa ce am ajuns acasa am facut o baie, am mancat bine si am dormit cam de la 10 seara pana la 8 dimineata.