| luisas45 a întrebat:

Bună TPU, am şi eu o problemă cam gravă şi vă cer sfatul, am o senzaţie de arsură şi durere în vagin în timpul contactului sexual şi după, o senzaţie de arsură care aş asemăna-o cu durerea de măsea, am fost azi la farmacie şi mi-am cumpărat "Zenella Med" comprimate vaginale, credeţi că ar fi vorba despre vreo infecţie? E ok să folosesc Zanella?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aceasta este a doua intrebare pe care o pui referitor la durerile pe care le ai de la sex, este chiar atit de greu sa te opresti sa numai faci deloc sex pîna ce ajungi la ginecolog? Ca daca tu nu constientizezi gravitatea situatiei tale si amîni in mod repetat sa ajungi la medic dar faci sex si i ei de capul tau sau al farmacistelor care nu sunt medic, cu pastile nu o sa te vindeci deloc, agravezi problema mai rău si nu te va mai putea ajuta niciun medic, inteleg ca nu esti in Romania, cît de greu ar fi stiind ca in joc este sanatatea ta sa vi in Romania? Inseamna ca tie nu i ti pasa deloc de tine si i ei medicamente la plezneală date de unii si altii, treaba ta o sa ajungi rău.Sigur si partenerul sau partenerii cu care faci sex sunt infectati, si ei trebuie sa inceapă un tratament dat de doctor nu doar tu.

| Vântulalb a răspuns:

Nu e ok sa te tratezi dupa ureche. Mergi maine la ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la ginecolog mai bine, așa iei tratamente după ureche și nu rezolvi nimic.

| luisas45 explică (pentru anonim_4396):

Medicul meu ginecolog este în concediu şi momentan nu pot să ajung

| anonim_4396 a răspuns (pentru luisas45):

Atunci încearcă să faci mai rar sex, sa te abții o perioadă daca te doare așa tare asta daca nu ești masochista.nu o sa scapi cu tratamente după ureche tu trebuie sa tratezi cauza nu efectul că sa poți vindeca infecția. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E recomandat și iubitul tau sa meargă la doctor.

| luisas45 explică (pentru anonim_4396):

De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru luisas45):

Cum adică de ce? Posibil sa fi luat de la el infecția, sau dacă ați făcut neprotejat și el e infectat că doar nu e imun. E foarte posibil ca el sa nu fi tratat bine infecție și să aibă recidive atunci tu degeaba te tratezi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru luisas45):

In astfel de situatii este cazul sa te prezinti la un alt cabinet de obstetrica-ginecologie. Sau sa-l intrebi la telefon pe medicul tau ginecolog, fiindca din spusele tale rezulta/se deduce ca esti in evidenta lui/ei. Sanatate!

| Dandinelle a răspuns:

Nu lua după cap pastile sau orice. Caută un alt medic daca al tău e în concediu. Încearcă să folosești și loțiuni intime de dus și nu standardul gel de dus pentru tot corpul, poate s-a schimbat ph-ul, poate ați prins ceva o bacterie etc. De aia e bine sa te prezinți la un medic rapid. Gândește-te și la partner si tine-l la curent.

| Cristian84 a răspuns:

Cu siguranta