| Nicol1324 a întrebat:

Bună!
Sunt curioasa dacă a mai experimentat cineva aceasta problema. Simt un disconfort spre durere în timpul contactului sexual, începând cu prima dată pana în prezent. (Adică după câteva luni)

Răspuns Câştigător
| Eirina a răspuns:

Buna, eu mai am intamplari de genul. Am deja vreo 6 ani de cand am relatii sexuale si tot mi se mai intampla. La mine cauza este ca nu ma relaxez, oricat se lung ar fi preludiul daca eu nu sunt acolo cu mintea si cu gandul atunci e degeaba. Daca insa ma implic si ma relaxez nu am nici o problema. Poate asa e si la tine? Poate te simti incordata ori te simti incomod or nu te exciti suficient?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Poti incerca preludiu mai lung si sa aplicati librifiant.

Daca astea nu merg atuni trebuie o vizita la ginecolog.

| Nicol1324 explică (pentru RoCkKiD):

Am încercat de fiecare data, dar nu pare sa fie asta problema.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca este posibil ca vaginul tau sa fie afectat de boala numita vaginita, care este o inflamatie acuta sau deja cronica localizata la nivelul vaginului. Este cea mai frecventa afecţiune de natura ginecologica fiindca se apreciaza ca afecteaza 1 din 2 femei. Vaginita are o incidenta mai mare mai ales in randul fetelor adolescente care au o viata sexuala activa, insa bineinteles ca apare si afecteze aparatul genital la toate grupele de varsta.
Datorita faptului ca vaginita poate fi de mai multe tipuri in functie de agentul patogen care il provoaca : vaginita infecţioasa poate fi baacteriana, fungica sau parazitara, sau sa fie de natura medicala : atrofica, alergica, descuamativa, etc.
Din acest motiv devine necesara consultatia ginecologica, fiindca numai medicul ginecolog poate sa stabileasca in mod precis care este starea aparatului tau genital, de ce natura este afectiunea care iti afecteaza si provoaca durerile in timpul actului sexual si pe baza constatarilor observate/obtinute, medicul sa-ti prescrie tratamentul necesar de a fie urmat. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Poate e bine sa iti faci un control ginecologic si sa întrebi un medic.
Durerea poate sa fie din cauza lipsei de lubrifiere, relaxare sau poate sa fi o problema de sanatate, O infecție etc.

| tzionut a răspuns:

Salut. Depinde de varsta si lubrifiere. cumpara un lubrifiant si folositil. Daca durerile continua consulta un medic ginecolog. e posibil ca colul uterin sa fie inflamat, fibroame, endometrioza, etc...