| anonim_4396 a întrebat:

Bună, acum 2 luni mi-am început viața sexuală. După primul contact sexual, dar și al doilea, am simțit o durere la nivelul vaginul. Și asta nu este în timpul actului sexual, dar deodată după el și încă câteva zile după el. Atunci când mă urinez am o senzație de arsură. Nu am posibilitatea să consult un ginecolog acum la moment. E ceva normal ca primele dăți să fie așa? Dispare această senzație de arsură la urinare? Fetele, v-ați mai confruntat cu o astfel de problemă, trece de la sine? Poate fi de la prezervativ? Țin să menționez că prima dată mi-a trecut peste câteva zile de la sine.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Arsurile de la urinare, dupa sex, sunt provocate de boli cu transmitere sexuala sau infectii urinare.
Mergi la medic pentru consult si analize ginecologice si urologice.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dar dacă sexul este mereu protejat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

"mereu" nu inseamna " absolut intotdeauna", insemanand ca exista sanse de contaminare cu bolile pe care le are partnerul de sex, mai ales daca nu este virgin si a mai avut sex in trecut.

| maresaluV12 a răspuns:

Ai luat cateva BTS

| Diana008 a răspuns:

Am pățit la fel. Mult spus "arsură" totuși. Mai degrabă un disconfort simplu, suportabil, dar enervant. Am aflat ulterior că eram prea încordată la început, vaginul era prea strâmt și astfel s-a ajuns la aceeași situație. In cazul acesta nu am făcut eu ceva, ci iubitul meu, care m-a ajutat. Îmi spunea mereu că e lângă mine și că se oprește oricând și alte texte care au contat la momentul respectiv. Și de asemenea preludiu foarte lung. M-a ajutat să mă relaxez în timp. Baftă!