| KittyCAT01 a întrebat:

Am si eu o problema.
De ceva timp (1-2 saptamani) ma doare in spate, in interior, (unde se prinde sutienul)-ca sa va dati seama zona, de o parte si de alta a coloanei, si in partea dreapta si in stanga, in interior.
Nu vreau raspunsuri, du-te la doctor, ca o sa merg dar vreau sa aud niste pareri.
Apropo, nu am alte simptome de raceala sau altceva doar ca ma doare mai mereu
Mersi +

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Am o prietenă care la început avea şi ea dureri de spate ca şi tine. A ignorat aceste dureri, iar cu timpul ii s-a deformat coloana făcând scolioză.
Curbura coloanei ajungând la 150 de grade.
A putat doi ani corset, dar acesta nu a fost suficient.
Era nevoie de operație. Au internat-o la spitalul Foisorul de Foc din Bucureşti unde a stat 2 luni în ghips după care a fost operată pe coloană. Operația a durat 6 ore.
După operație 6 săptămâni nu a avut voie să stea nici măcar în fund.
Aici se poate ajunge din cauza neglijenței.
Tu ai grijă ce faci!

5 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

E posibil sa ai o raceala care se manifeta in momentu in care temperatura corporala scade.Sau un muschi care reactioneaza dur la palpare sau diferite miscari ale corpului.Nu intotdeuna!

| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
S-ar putea sa ai coloana deformata. Si eu am probleme cu coloana, am fost nevoita sa renunt la sport din cauza asta. Ma durea spatele ingrozitor.
Du-te la doctor, pentru ca noi degeaba iti zicem.
Sunt mai multe tipuri de dureri si de probleme. Cel mai bine iti spune doctorul.
Eu am coloana intr-o parte, si am facut gimnastica medicala, inot si am purtat corset, si acum nu ma mai doare deloc spatele. Dar toate astea sub indrumatiile si recomanarile unui doctor specialist

| trusk a răspuns:

Daca nu vrei la doctor, du-te o saptamana la inot, zilnic, cel putin 30 min pe zi. Daca te mai doarte, mergi la doctor.

| KittyCAT01 explică (pentru trusk):

Imi e frica de apa, nici sa inot nu stiu si nici nu imi place.
Chestia e ca ma doare dupa ce fac baie pentru ca se usuca apa si se raceste zona sad

| NuMaContrazice a răspuns (pentru KittyCAT01):

Pune pe cineva sa-ti faca un masaj ca sa mai relaxeze zona aceea, e de la sutien, cum il porti prea mult si esti in crestere si poate sa-ti afecteze un pic oasele si muschii din zona aceea...
Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un medic totusi.winking