| Roxxy03 a întrebat:

Am si eu o problema. De vreo teei saptamani fac scaun foarte greu...tot la 3-4 zile si exista si sange in scaun. Tin sa mentionez ca am doar 15 ani. Ce parere aveti? Ce as putea avea? Imi e foarte frica. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De trei săptămâni trebuia să mergi la medicul de familie, consumă mere verzi, semințe de in, ulei de ricin. Ești constipată din cauza alimentelor grele pe care le consumi, sedentarism, lipsa hidratării.
Mergi pe multe salate verzi, fructe (orice fruct), legume (morcovi), etc.
Constipația duce la hemoroizi interni/ externi din cauza presiunii care se face la nivelul colonului (anus).
Poți lua seara, înainte de culcare Sennalax cu crușin, a doua zi vei avea scaun "blând" (citește cu atenție prospectul).
Toaletare locală cu apă călduță și săpun ori de câte ori mergi la toaletă.
Sănătate!
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Trebuie facut si un pic de istoric, inainte de aceste trei saptamani, ai avut probleme cu constipatia? Ce alimentatie ai, ce s-a schimbat in ultima perioada? Si apoi, legat de sange, este rosu aprins, sau mai negru la culoare?

| Roxxy03 explică (pentru Zenithf):

Inainte nu eram constipata. Adevarul e ca ciorbe mananc doar la amiaza si in rest tot din astea, branza, oua, sangele e normal rosu.

| Zenithf a răspuns (pentru Roxxy03):

Fructe, legume, zarzavaturi, crude sau gatite, daca vrei sa mearga aparatul digestiv cum trebuie. Si mers pe jos cel putin jumatate de ora pe zi, si cat mai putin stat pe scaun.

| Roxxy03 explică (pentru Zenithf):

Multumesc frumos.

| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil e vorba de o constipatie ceea ce a iritat si hemoroizii care sangereaza, insa, e drept, nu e singura posibilitate. Ar fi bine sa te consulte un medic chirurg, mai ales daca simptomele persista. http://www.i-medic.ro/diete/dieta-pentru-constipatie

| ancaval a răspuns:

Încă mai stai acasă?

Pe bune acuma, fugi la doctor că îi destul de grav.

Multă sănătate!

| matrix100 a răspuns:

Mergi la doctor de urgenta

| Roxxy03 explică (pentru matrix100):

Am fost si a spus ca se poate sa fie cum sunt constipata. Am luat un tratament dar tot asa. Imi e frica sa merg si la doctoe.

| matrix100 a răspuns (pentru Roxxy03):

De ce ti-e frica d-aia nu scapi, e un proverb. Te duci la doctor probabil o sa-ti dea pastile si te faci bine

| Roxxy03 explică (pentru matrix100):

A sa e dar imi e si frica sa imi mai spun la mama ca iar am facut cu sange.

| NoSound16 a răspuns:

Du-te la medicul de familie nu-ti mai fie frica n-ai de cewinking

| Htp555 a răspuns:

Prezenta sangelui in materiile fecale poate modifica culoarea scaunului sau nu, in functie de cantitatea de sange pierduta.

Sangerarea prin fecale este un simptom extrem de important si care nu trebuie neglijat, deoarece cauzele sangerarii rectale pot fi grave, si pot necesita internare si eventual tratament.

Sangele in materiile fecale provine dintr-o rana pe tubul digestiv. Asta este simcer ca baiat la 12 ani am avut la fel mergi la doctor si zi mamei ta nu o sa iti faca nimic crede-ma iti vrea Binele. big grin