| Cosmin_Rusu_1999 a întrebat:

Am si eu o problema la masea... acum cateva zile am mancat niste bomboane si mi s-a spart o masea. adica acum am un pic de gaura in masea si ma doare foarte tare. inainte imi trecea de la ketonal dar acum nu mai trece deloc nici cu ketonal nici cu nimic. Maine oricum ma duc la dentist ca astazi este duminica si e inchis. Stie cineva un remediu sa-mi mai treaca putin durerea de masea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Poti sa pui in masea putina vata inmuiata in tinctura de propolis ori in biteter suedez, daca n-ai poti folosi condimentul aramatizant numit "cuisoare", se pune 1 in maseaua respectiva.
Este necesar sa mergi la stomatolog pentru a rezolva caria si a-ti plomba maseaua.
Un An Nou, cu multa sanatate si mult noroc.

| Cosmin_Rusu_1999 explică (pentru mariana):

Multumes a functionat vata chiar mi-a alinat durerea, multumesc inca o data si un an nou fericit si tie happy

| mariana a răspuns (pentru Cosmin_Rusu_1999):

Cu placere, sper insa sa nu neglijezi mersul la stomatolog, mentinerea danturii in forma, este un principiu de mentinerea sanatatii in general.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.