| допинг a întrebat:

am si eu o problema "medicala" sa zicem una stanjenitoare de cativa ani ma tot deranjeaza si ma "apasa" sa zicem asa, problema mea ii ca transpir excesiv in palme, picioare, subrat, iar palmele si picioarele imi sunt reci cateodata dar transpirate. De vreo 3 ani ma chinuie aceasta problema "medicala" (am 17 ani), sincer sa fiu nu prea am dat importanta asa mare, dar acum am incercat sa o rezolv cu medicamente. Am luat calciu/zinc/magneziu o perioada... dupa am incercat GinkoPrim Max, sincer sa fiu au dat roade putin asa pe termen scurt de vreo 2 saptamani ma simteam mult mai bine nu transpiram asa. Dar nu stiu, eu si cand de exemplu ating anumite materiale parca imi provoaca starea aia de transpiratie si nu ma mai pot opri. Cateodata is uscat in palme si daca pun pe un material ce nu imi place sau ceva imi provoaca dintr o data starea aia sau daca ating ceva umed. Am vazut si pe internet ca as putea sa imi fac ceva injectare cu cu toxina botulinica, cica e foarte bun dar e pe termen scurt 4-6 luni, oricum ai mei nu vor sa auda de injectare si etc...
Am consultat si medici, am incercat vreo 3 tipuri de medicamente pe durate lungi 1-2 luni si tot nu prea aveau efect. Nu stiu ce sa mai fac, cineva daca are o solutie as fi tare recunoscator! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Problema ta se poate datora uneia din aceste două cauze (sau chiar ambelor):
-esti mai plinuț;
- ești mai emotiv.
Ar mai exista și o a treia cauză: concentrarea asupra unui lucru.
Prima cauză este de ordin fizic; celelalte de ordin psihic, emoțional.
Din ce cunosc, cred că problema ta își va găsi tratament la Centrul de sănătate de la Herghelia, Târgu Mureș: herghelia.org
Ia legătura cu dânșii, spune-le problema ta și așteaptă răspunsul lor.

| допинг explică (pentru anonimg):

Da sunt mai emotiv, kg in plus nu am... nu stiu ce sa fac sa scap de chestia asta cu "emotiv" si acum de exemplu picioarele imi sunt reci si transpirate, iar mainile mi s doar transpirate...

| anonimg a răspuns (pentru допинг):

Problema emoțiilor se rezolva atunci când vei sta mai mult în mijlocul oamenilor și comunicând cu ei. Acest lucru se rezolvă la Herghelia.
Mâinile și picioarele reci sunt o problemă de natură medicală. Tot acolo se poate rezolva și acest lucru. Nu știu dacă te ajută sau nu cu ceva: nu există om sănătos; toți avem cel puțin o afecțiune. Dar de regulă mai multe. happy
Te încurajez să-ți informezi părinții cu privire la Centrul de sănătate de la Herghelia, din judetul Târgu Mureș.

| Anabela777 a răspuns:

Soluția e sa iei tot timpul dupa tine un prosop. Si vara-mea are aceasta problema inca din adolescență si nici acum n-a scapat de ea.

| Pavelesco_Ion_2000 a răspuns:

Posibil sa fie cv normal pentru corpul tau, dar daca ai cv kg in plus cred cai bine sa faci sport sa transpiri mai mult ca sa evapori toata grasimea prin transpiratie.

| допинг explică (pentru Pavelesco_Ion_2000):

Nu nu am kg in plus, am facut fotbal de performanta 10 ani, si acum 1 an m-am lasat, am 1, 80 si 72 de kg si si cand faceam fotbal si alergam mult si faceam miscare tot aceeasi problema o aveam. problema ii ca is cam emotiv, dar nu stiu ce sa fac ca sa elimin problema asta