| допинг a întrebat:

Am si eu o problema de ceva timp. Problema mea este ca transpir excesiv in palme, subrat si picioare daaar nu tot timpul, am zile cand nu transpir deloc si am zile cand transpir. Am fost la medicul de familie si mi-a dat calciu / magneziu / zinc etc vitame / minerale insa nu si-au prea facut efectul. Am mai incercat tot felul de pastile da nu prea m au ajutat asa tare. Am vorbit cu medicul meu de familie sa imi fac niste analize de sange si urina. Dupa ce am facut analizele, medicul meu a spus ca totul este ok si atunci este pe baza "neuro-vegetativa" ceva de genu, nu stiu exact, de la sistemul nervos. Mi-a prescris Stresclin Complex. Folosesc Stresclin complex de cam 1 luna si sincer si-a facut efectu, is mai ok, nu mai transpir asa mult si des dar eu am inceput scoala de soferi si am ore de condus si mereu cand trebuie sa plec la condus am emotii si nu pot sa le stapanesc si incepe sa imi vina starea aia de transpiratie si nu ma mai pot opri din a transpira. Chiar imi place sa conduc si chiar ma descurc bine dar tot am emotii, nu stiu de ce. Vreau sa mentionez ca sunt putin emotiv. Ies cu prietenii, sunt destul de social si nu am emotii sau ceva de genul dar cateodata simt ca imi vine starea aia de transpiratie in palme si nu mai ma pot opri din ea. Chiar nu stiu ce sa fac sa nu mai mai cuprinda emotiile astea asta tari si sa tot transpir... Nu aveti ceva sfaturi sau ceva medicamente mai puternice? As incerca orice sa scap de asta. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Deci e pe baza nervoasa, de la stres. Poți citi pe net despre hiperhidroza. E bine dacă te ajuta medicamentele acelea pentru stres, eu una încă nu am găsit o cale ca să mai reduc din transpirație. Dacă e ceva important, poți încerca să folosești pudra de talc (dar lasă urme dacă pui mana pe ceva), sau cei de la Odaban (folosesc antiperspirantul) cred ca au ceva crema de mâini pentru asta, poți cauta pe net pe site-ul lor (cu toate ca nu e foarte sănătos, pentru ca astupa porii). Eu am fost la medicul dermatolog și nu mi-a dar un tratament anume, a zis ca trebuie doar sa nu ma mai stresez happy

3 răspunsuri:
| asuari a răspuns:

Ar trebui să te liniștești și astfel totul o să se rezolve.

| допинг explică:

E usor sa mi se zica " nu te mai stresa "... dar e incontrolabil. adica chiar daca eu ma gandesc ca nu ii nu stiu ce grav sau etc simt cum imi vine starea aia. si greu ma pot opri din ea.

| допинг explică:

Imi doar transpira, nu tremura... de exemplu astazi nu am transpirat deloc in palme, dar ieri am fost learoca.