| Dyness a întrebat:

Am si eu o problema, nu imi mai creste parul. Acum 3 luni mi-am vopsit parul blond de 2 ori si dupa 2 saptamani l-am vopsit saten de 2 ori, adica mi-am vopsit parul de 4 ori intr-o luna si am pus destul de multa vopsea. Is baiat si am parul lung in partea de sus il am pana dupa nas si eu mereu mi-am dorit sa am parul lung in partea de sus si sa fiu scurt pe parti. De 2 luni parca nu imi mai creste parul, inainte crestea foarte rapid. Credeti ca e o problema de la vopsea, oare mi-am ars parul? Daca da, va rog ajutati-ma sa imi repar parul ca sa creasca din nou fara sa ma tund, ceva gen masti de par sau uleiuri daca stiti! Regret 100% ca l-am vopsit si a fost o prostie mare si n-o s-o mai fac niciodata, acum il am negru si imi sta bine si nu vreau sa-l mai vopsesc sau sa fac o prostie. A inceput sa imi cada parul daca trag incet de el, inainte puteam sa trag si tare si nu se rupea, va rog dati-mi niste sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Da, este cel mai probabil de la vopseaua de păr. Eu ți-as recomanda să-l tunzi cât mai scurt acum (eventual un pixie cut) și să folosești mască, șampon și balsam pentru păr deteriorat ca să te asiguri că ăsta care crește acum crește sănătos. Personal le-am testat și le recomand pe cele de la Gerovital Expert. Și îți recomand de asemenea să eviți să te mai vopsești cel puțin până crește un păr "nou", pentru că e foarte agresivă cu părul tău și nu merită pe termen lung.
De asemenea, încearcă să ai grijă și de alimentație, pentru că o alimentație sănătoasă înseamnă și un păr sănătos happy

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tot ce-i posibil sa fie de la vopsea. Prea mult intr-o luna. Daca mai faci asa, pe la 40 de ani ai sa arati ca bunicul.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare tare rau, dar ti-ai ars parul, fiindca l-a afectat vopseaua foarte rau, in special cea de blond, cu decolorarea.
Din pacate, nici o masca, ulei sau tratament din lume, nu poate sa invie un par deja atat de ars.
Singura solutie este tunsul f scurt, sau rasul in cap (din pacate, chiar nu glumesc)>
Dupa cum constati, deja parul cade singur, ceea ce-ti arata ca este foarte degradat si nu se mai pati face nimic, sa-l recuperezi.
Sfatul meu este sa te razi in cap acum, cat este vara, fiindca radacina parului se va regenera si sa nu te mai decolorezi vreodata.