| Mairead a întrebat:

am si eu o problema si as vrea sa vad cum o pot rezolva asta ajutandu-ma si voi cu pareri
De ceva timp nu ma pot exprima uneori, am tulburari de limbaj, vorbesc bine insa cateodata ma blochez ma balbai ma palpai ca sa zic asa si am o stare de nervozitate cand nu ma pot pronunta.Am 22 de ani.cum as putea sa rezolv problema
Ps:daca stiti in Bucuresti un medic bun la care m-ati indruma
Multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mairead explică:

De fel sunt vorbareata dar uneori nu ma pot exprima, in gandul meu stiu ce as zice dar este si teama de a ma balbai din nou.nu stau in fata pc-ului, chiar am cu cine vorbi

| white_2190 a răspuns:

Trebuie sa cauti un medic logoped. http://www.clinicaoananicolau.ro/......rvicii.php poti cauta aici

| meduzza a răspuns:

Se mai intampla atunci cand stai prea mult in fata calculatorului si nu comunici cu nimenitongue cel mai usor este sa faci exercitii de dictie acasa, citind carti cu voce tare o sa te ajute la formarea culturii generale si o sa te obisnuiesti sa nu mai ai problemetongue

| sweetysmile a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare... trebuie sa incepi sa citesti in glas (cind esti singur) si sa vorbesti singur cu tine cind esti singur, la aceasta incearca sa alegi cuvinte cit mai sofisticat