| FCx78 a întrebat:

Bună TPU! Am terminat menstrual pe 30 octombrie. Acum am văzut ca am scurgeri rosu deschis(adică secretie). Nu înțeleg de ce, am terminat menstruatia și trebuie sa vina noiembrie pe data mare. Vreau seriozitate... sa ai o zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa-ti raspundem la intrebarea asta, avem nevoie de mai multe date personale:
Cati ani ai?
Daca ai inceput viata sexuala si cat de des o practici?
Folosesti prezvervativ la sex, sau faci numai neprotejat?

| FCx78 explică (pentru Violleta2022):

Am 19 ani. Da, am făcut pe 27 octombrie. Nu fac des ca eu și iubitul suntem distanta. Fac numai neprotejat o data pe o lună sau 2 luni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru FCx78):

Sexul neprotejat poate duce la accidente sa ramai gravida, de aceea te sfatuiesc sa aveti sex numai cu prezrevativ.
Ti-as sugera sa mergi la un ginecolog pentru un control ginecologic, fiindca sangerarile intre menstruatii nu sunt niciodata de bun augur, denotand o posibila rana pe colul uterin, chisturi oavariene sau chiar fibroame uterine. mai sunt si tumorile ovariene dar nu cred ca-i cazul, tu fiind destul de tanara.
Mergi totusi anual la control, fiindca poti lua din pripa orice schimbarea care poate apare la aparatul tau reproducator.

| iulia0514 a răspuns:

Poate ai ceva dereglări hormonale și de aceea se prelungește oarecum menstruația! Pentru orice eventualitate mergi la medic el te Poate lamauri