| gaby140 a întrebat:

Am un prieten care de fiecare data cand deschide gura pentru a vorbi se face de ras deoarece se balbaie foarte rau...este cel mai bun prieten al meu si ma doare sufletul vazandu-l asa de nefericit. Imi puteti spune ce sfaturi sa-i dau sau sa-i recomandati niste medicamente sau doctori sau chiar si un link pentru un video care l-ar putea ajuta. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zahy a răspuns:

Man nu ma pricep stiu ca astea se face la nastere sau cand esti mic te grabesti sa zici primul te grabesti sa vorbesti. Cel mai bine sa mergeti la un cabinet de logopedie, si se va vindeca, da dureaza 14 ani este destul de mare, medici sunt mai inmasura sa iti dea un tratament da sigur tratamentu este lucruri care nu necesita miscari rapide, si sunt foarte multe metode nu le stiu sry.

6 răspunsuri:
| zahy a răspuns:

Da exista "Locopedie" parca se numeste scrie etc. si sa schimbe anturaju aia nu sunt oameni

| zahy a răspuns:

Medicamente nu cred ca sunt. trebuie sa vorbeasca rar, si sa se joace jocuri de gandire jocuri incete sa zic asa sper sa intelegi ce vreau sa zic

| zahy a răspuns:

Probabil daca se duce la logopedie il pune sa faca pazal si nu stiu ce sa mai inventat acum, e vorba si de varsta pe care o are.

| gaby140 explică (pentru zahy):

Pai are 14 ani si are problema asta de la 6 ani.

| zahy a răspuns (pentru gaby140):

Man nu ma pricep stiu ca astea se face la nastere sau cand esti mic te grabesti sa zici primul te grabesti sa vorbesti. Cel mai bine sa mergeti la un cabinet de logopedie, si se va vindeca, da dureaza 14 ani este destul de mare, medici sunt mai inmasura sa iti dea un tratament da sigur tratamentu este lucruri care nu necesita miscari rapide, si sunt foarte multe metode nu le stiu sry.

| zahy a răspuns:

Man hay sa iti mai dau un sfat daca nu puteti sa mergeti la un cabinet. Poate sa incerce vindecare cu subcostientu, adica gandirea pozitiva, dimineata si noaptea subcostientu lucreaza cel mai bine adica sa isi inpuna ca se mai balbaie, ceva de genu, " sunt balbait pentru ca ma grabesc din momentu asta vorbesc rar si clar" ceva de genu sa zica de cel putin 20 de ori acelasi mesaj dimineata seara, chiar si in timpul zilei inainte sa aiba o comunicare cu cineva sa repete in gand o forumla de genu.

| zahy a răspuns (pentru zahy):

Nu de cel putin 20 ori, sa zica de aproximativ 20 de ori, poate sa zica si de 4 ori dar seara si dimineata ori cum nu are treaba poate sa zica de 20 de ori nu are ce pierde