| andreeaioana1515 a întrebat:

Buna TPU.
Am un prieten nou și am stat de vorbă cu el despre BTS.
Tipul acesta mi-a povestit că în urma cu 5 ani și-a făcut analize de sânge unde a ieșit sifilis negativ, dar pozitiv cum că ar fi avut boala in trecut, acei anticorpi.
A spus că a făcut analize suplimentare și s-a testat atent in mai multe clinici, rezultatele fiind de fiecare data negative. A spus că la primele 2 testări a ieșit pozitiv cum că ar fi avut în trecut boala.
De 6 ani testele de sifilis ii ies negative, se testează la fiecare 6 luni (așa e la muncă).

Eu mă întreb in felul următor, cum poate un om care nu a primit tratament, să iasă negativ la toate testele, dar sa ii fi apărut atunci de 2 ori că ar fi avut boala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca minte, fiindca sifilisul este o boala contagioas a grava si mortala, daca nu este trata corespunzator, pe o perioada lunga de vreme.
Eu spun sa nu faci sex cu el, ca nu vrei sa te imbolanesti si cu cine stie ce alte boli mai are, ca astea vin la pachet cu multimea de BTS.

| andreeaioana1515 explică (pentru Violleta2022):

Omul este foarte deschis sa îmi arate analizele, nu este deloc inconștient, și oricum protectia este sfântă.

| andreeaioana1515 explică (pentru Violleta2022):

Nu a fost niciodată un test pozitiv, ci acum 6 ani când a făcut test a ieșit că era vindecat deja de un an... Cu familie cadre medicale, nu ar fi rămas lucrurile asa

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreeaioana1515):

Sifilisul nu trece de la sine, fara tratament, fiindca este o boala contagiosa severa care netratata corect duce la complicatii.
https://www.reginamaria.ro/......-prevenire

Cat priveste cadrele medicale din familia lui, se pare ca nu si-au facut deloc datoria, chiar au fost mai indolenti decat oamenii simpli, daca nu si-au educat baiatul sa foloseasca intotdeauna prezervativ la sex, ca sa nu ia nici o boala cu transmitere sexuala, asa cum a luat.

| andreeaioana1515 explică (pentru Violleta2022):

Pai și de ce toate testele ii sunt negative de 6 ani continuu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreeaioana1515):

Intreaba totusi un medic gineoclog sau venerolog, ca ei stiu cel ami bine!

Este posibil ca sa fie pasiv, dar spirochetele de sifilis sa fie in stare latenta in corpul lui, odata ce sunt prezente in toate analizele, chiar si negativ.
Ca orice alta infectie cu BTS, multe din ele sunt prezente in corpul celui care a fost bolnav, dar sunt in stare latenta/dormind pana sistemul imunitar slabeste si atunci se pot reactiva.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca apare istoricul bolii deoarece in organism raman anticorpi care se vor vedea in testari viitoare. Daca el nici nu si-a dat seama de boala inseamna ca a avut o forma mai usoara? De exemplu sifilisul primar se vindeca si fara tratament, trece de la sine in cateva saptamani.
Ati ajuns pana aici cu discutiile si din moment ce a fost sincer sigur iti va explica el si asta daca il intrebi.

https://www.reginamaria.ro/......ie-sifilis

https://www.reginamaria.ro/......-prevenire

| andreeaioana1515 explică (pentru dullcat):

Pai a spus că atunci când a apărut istoricul bolii, medicii nu i-au mai dat tratament pentru că el ieșea și iese negativ mereu. Deși nu a primit tratament...cum sa fii negativ atâția ani fara tratament

| dullcat a răspuns (pentru andreeaioana1515):

Pai poti fi negativ in momentul respectiv chiar daca ai avut boala.Tratamentul nu l-ar fi ajutat cu nimic, ala nu se da preventiv.

| andreeaioana1515 explică (pentru dullcat):

Asta mi se părea ciudat, negativ de 6 ani la rând deși niciodată nu a primit tratament

| dullcat a răspuns (pentru andreeaioana1515):

Repet, forma primara nu necesita tratament, trece singura.Dar cel mai bine il intrebi direct pe respectivul.

| dullcat a răspuns:

Sa-i spuna cineva Violetei, care sustine ca,, Sifilisul nu trece de la sine, fara tratament, fiindca este o boala contagiosa severa''.
sa citeasca despre sifilisul primar in linkul postat, acelasi trimis si de mine :
,, Ulceratiile pot sa dispara de la sine in trei pana la sase saptamani, indiferent daca persoana in cauza urmeaza sau nu tratament.''

| Dan32252 a răspuns:

O sa iti faci si tu analizele acum din 6 in 6 luni ca asa e la "munca."