| datesraluca a întrebat:

am 22 de ani si port ochelari, dioptrii -1 la ambii ochi. Acum cateva luni, la primul control aveam -1 si -1.25.
Pe viitor este posibil sa mai creasca, adica in cazul acesta sa se apropie de 0? A mai fost cineva in situatia asta? Imi doresc pe viitor sa nu ii mai port mereu...
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai miopie si aceasta va evolua, in sensul ca dioptriile se vor departa permanent de 0. Daca porti ochelari, tinand cont ca esti destul de varstinic pentru debutul miopiei si ai dioptrii mici, ai putea sa nu ajungi la valori foarte mari pana la batranete. Daca renunti la ochelari, vei ajunge in cativa ani la funduri de sifon. Deocamdata, ai dioptrii prea mici ca sa merite o interventie chirurgicala (aceasta se face la dioptrii mari si, de obicei, lasa un defect restant de 1-1, 5 dioptrii). Adica pacientii continua sa poarte ochelari dar cu dioptrii mici.

| Bogdanux a răspuns:

Nu stiu daca mai pot creste la varsta ta, eu stiu ca miopia creste pana la 20 de ani. Eu port ochelari de vreo 5-6 ani si dioptriile mi-au crescut cu mult. de la -1.5 la -4, nepurtand ochelarii cam 6 luni.
Bine, depinde de fiecare in parte...happy.

| virus_2823 a răspuns:

In general dioptriile cu minus nu se regleaza cu ochelari, si eu am si mi s-a spus ca o sai port toata viata si daca nu o sai port regulat o sa mai creasca dioptriile