| Andrei_Cioloca_1977 a întrebat:

as vrea sa slabesc 10 kg, dar prin sport nu prin diete. Cine ma ajuta ii dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KittyKa a răspuns:

Degeaba faci sport daca mananci ca purcelul ( scuze expresia ) laughing Ideea e ca daca vrei sa slabesti, trebuie sa te mai si abtii. Degeaba alergi 5 km daca mananci numai dulciuri si junk-food ( mancare tip mac-donalds, adica cartofi prajiti, hamburgueri, coca cola, etc ). Sau altceva ar fi, sa nu mananci toata ziua, sa te ambitionezi sa nu mananci toata ziua, ca apoi seara sa spargi frigideru' laughing Eu ca tine am fost, tu ca mine ai sa fii laughing)) Ceea ce vreau sa spun este ca eu am fost ca tine, vrand sa slabesc doar prin sport, dar nu mergea, fiindca mancam numai porcarii. Asa ca am ajuns la concluzia ca e de o mie de ori mai bine sa mananci mancare normala, sanatoasa, adica nu tu dulciuri ( am mai avut si mici scapari, adica trebuie sa savurez si un pic din viata happy ), nu tu paine ( daca vrei poti opta pentru paine integrala dar eu am renuntat de tot la ea ) si daca vrei paine doar din cand in cand ( am zis DOAR DIN CAND IN CAND! ), si renunta si la prajeli ca tare-s rele tongue Eu m-am obisnuit adica fac sport regulat, nici nu mai vorbesc ca in fiecare dimineata merg pe jos la scoala, deci e miscare happy Ma bazez pe ciorbe si supe in general ( ciorba mea preferata e cea de peste, si nici nu ingrasa tongue iar supa e supa de legume ). Secretul e sa nu o consideri dieta. Sa o consideri un stil de viata, adica. Sa faca parte din viata ta happy Sa fie o chestie foarte normala ( nu ca atunci cand zici " vai, uite cat e ceasul, trebuie sa mananc niste legume fierte! ", sau " vai, iar am uitat sa fac sport! ". Mananca de preferat la masa cu familia aceeasi mancare ( daca e prea nesanatoasa sau e mancarea proasta pe care am mentionat-o mai sus, junk food, dulciuri, renunta ). In fine, vezi tu cum faci happy Eu ti-am dat niste reguli de aur care sunt de cand lumea si pamantul ( asa mi-a recomandat si bunica sa fac ).
Bafta!winking

5 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Cel mai la indemana este alergatul
acum ca se raceste afara este indicat sa alergi undeva in sala
afara poti s ate alegi cu raceala mai severa
pe langa alergat trebuie sa fi atent si ce mananci....asta nu insemna sa ti diete
sucurile carbogazoase ingrasa
zaharul. poate fi inlocuit cu miere de albine care este foarte sanatoasa
painea, cartofii parjiti, junk food

| Cosmin86 a răspuns:

Daca nu combini sportul cu o alimentatie corespunzatoare, e degeaba.

la slabit alimentatia conteaza 80 % si sportul doar 20 %

| Katczinsky a răspuns:

Iti alegi un program de sport adecvat, mergi la sala, slabesti...nimic mai simplu. tongue

| Marius1985 a răspuns:

Daca nu faci niciun fel de sport acum si o sa te apuci, o sa ai rezultate la inceput, dar cu cat avansezi cu ata va fi mai greu sa slabesti fara dieta. Exista diferite metode de antrenament, dar la inceput importante ste te te apuci, atat sala cat si alergare.

| alex23198 a răspuns:

Tine minte mananca sanatos, asta nu inseamna dieta, ci doar sa nu mai mananci de la mec, prajeli, carne de porc este foarte grea.mananca ciorbe supe legume fructe sunt excelenta si bea multa apa.Alearga cam 2 km pe 2 zile sau joaca fotbal cate 2 ore pe zi