| andreyyya a întrebat:

As vrea sa stiu cat la suta din masa corporala este normal sa fie grasime (atunci cand ti-o calculezi la aparat), de exemplu pentru o fata de 17 ani? Am auzit ca femeile trebuie sa aiba mai mult decat barbatii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| voiebuna11 a răspuns:

O persoana normala are in corp in jur de 15-30 de procente de grasime, dintre care doar o mica parte este reprezentata de omega 3 si 6. Cu cat este mai ridicata calitatea grasimii, cu atat corpul va functiona mai bine, si asta din cauza ca organismul foloseste grasimea sa construiasca pereti celulari. Cum exista mai mult de 100 de trilioane de celule in corp si fiecare are nevoie de grasime de buna calitate, trebuie sa ai mare grija la alimentele pe care alegi sa le consumi.