| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu cum este cand iti pui plomba? Va fi pentru prima oara la mine,si mi-e frica,mereu mi-a fost frica de stomatolog! Cum este? Spuneti-mi, va roog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Anda1197 a răspuns:

Bine.deci si eu mi-am pus plomba la 2 dinti din fata si am crezut ca o sa mor daca o sa ma duc. Ei bine asa ma gandeam inainte sa merg, ziceam ca cine stie ce o sa faca. Dar cand colo ce sa vezi...mi-a bagat un plastic intre dinti, si l-a lipit cu un laser cu raza albastralaughing. N-am simtit nici o durere. eram ceva de genul :o ...gata? de atunci nu mai mi-e frica de dentist big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai,cum sa fie,ca sa ti zic mai asheea mai pe ocolite, sa nu te sperii,,e un chin,,injectii, freza aia care doare rau, ce sa mai, ai de tras,, bafta

| Gogu06 a răspuns:

Iti infige un tarus de fier in gingie doare ca draq si iese sange. Iti scoate nervul, o sa te doara ca toti dracii de o sa te urci pe pereti. Eventual iti sparge si maseaua cu o dalta.

| anonim_4396 explică (pentru Gogu06):

Nu mai incerca sa dramatizezi situatia ca stiu foarte bine ca vrei sa ma sperii happy.am fost si nu.i deloc asa.tongue

| Gogu06 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dramatizez cu nimic, asta mi s-a intamplat mie, zici ca eram anthony hopkins in tacerea mieilor dupa ce ii bagase dintii in beregata aluia. Plin de sange pe toata gura si abia dupa 3 anestezii imi amortise tot de puteai sa imi dai cu ranga in gura ca nu simteam.

| ScumpikAlyssa a răspuns:

Hai nu fiti rai! Scumpo, nu o sa te doara rau! Calmeaza-te!

| 01092007 a răspuns:

Iti va curata locul pentru plomba (caria), e posibil sa iti scoata nervul, iti va pune un tratament cu care va trebui sa stai 1 zi 2 dupa care iti pune plomba,nimic de speriat, e foarte simplu, sanse sa te doara nu prea sunt doar daca, caria e foarte mare.nu iti fie frica sigur nu iti face nici un rau, daca iti este prea frica ii poti cere medicului sa iti faca anestezie locala si nu mai zimti nimic.bafta

| Azµre a răspuns (pentru 01092007):

La scoaterea nervului nu prea este indicată anestezia pentru că medicul poate sparge apexul și atunci apar complicații, deoarece pacientul nu simte acest lucru sub anestezic. Majoritatea o fac fără exact din cauza asta, să știe când doare prea tare să știe să nu se ducă mai mult cu acul.

| takukiziku a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci grijiwinking nu doare. bine depinde si de ce problema ai...dar singurul lucru rau la stomatolog e "pisicuta" e cam naspa...dar nu doare tare, doar putinwinking nu-ti fa griji

| Anutza100 a răspuns:

Pai,e floare la ureche ...Iti curata maseaua sau ce ai tu si apoi iti pune plomba...

| Traian01 a răspuns:

Vb cu medicul si spune-i ca iti este frica si fa face incet... ca de durut doare cand face cu freza destul de tare, da trece repedewinking

| Laza_Andreea_1977 a răspuns:

Heiii... Și ți-a făcut anestezie?

| Eduardo_Denis_1993 a răspuns:

Cum sa fie...pe bune astia nu sunt intrebari de pus daca ai carie te polizeaza stai calma iti da cu sprai si dupa o injectie si dupa iti lipeste cv un plastic si un fel de ciment... si gata nu simnti nimic si nici injectia nu o simpti