| Elena20123 a întrebat:

Buna,de curand am fost la medicul stomatolog pentru a 4 -a oara cred, si prima oara mi-a pus un tratament pentru masea ca sa o poata plomba, a doua oara mi-a mai facut o masea de jos, a 3 a oara a terminat cucea de jos,iar a patra oara cand sa mi-a plombeze pe cea de sus a umblat cu un ac ppe acolo si cica trebuie sa imi omoare nervul,si mi-a pus un altfel de tratament pentru nerv, si ca miercuri cand ma duc iarasi trebuie sa umble pe canale, intrebarea mea este cum este umblarea asta pe canale se face injectie de aia ca sa imi anestezieze? sau se da doar cu sprey? :-ss de acest lucru mi-e frica mie ca nu stiu procedura care urmeaza sa o faca cand umbla pe canale, nu inteleg ce insaemna si sper din tot sufletul ca sa nu imi faca injectie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| piti77 a răspuns:

Cu siguranta iti va face anestezie ca sa-ti poata extirpa nervul. altfel nu ai putea suporta durerea. dar nu-ti face griji, inainte sa-ti faca injectia o sa-ti dea cu spary-ul acela si n-o sa simti mare lucru. succes

| PaulTheBoneBreaker a răspuns:

Am fost si eu la dentist cam acum o luna ca sa imi puna o plomba. Mi-a facut o injectie unde se termina ginigia. Nu stiu daca tie iti va face injectie sau va folosi spray. Dar nu te teme! Acul e mai subtire decat un fir de ata si nu doare de loc. Spary-ul are un gust amar. Recomand injectia daca poti sa alegi.