| ionutz2000 a întrebat:

Buna TPU.As vrea sa stiu daca este normal dupa ce te culci pe la 4 si te scoli pe la 2 jumate sa ai senzatii de ameteli, oboseala, lene laughing). Adica mereu cand ma ridic din pat pentru vreo 2 3 min am o senzatie de ameteala si instabilitate ( ma rog nu e prea grava instabilitatea adica nu am cazut nicio data din cauza ametelii ) dar ma rog sunt obosit, ametit si nu-s in stare de nimic adica vroiam sa fac niste exercitii din astea de aerobic si dupa vreo 2 min m-a luat ameteala si oboseala si parca o stare asa de grata. Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emi1998 a răspuns:

Dacă ai o înălțime peste 1, 70 e normal sa ai amețeli când te ridici de la orizontala repede deoarece sângele nu mai ajunge la creier, cât despre chestia cu lenea și greata vine de la faptul ca îți schimbi ceasul biologic culcându-te la o ora după 24:00 și te trezești după 12:00. În concluzie e perfect normal să ai aceste stări.

| answers98 a răspuns (pentru emi1998):

Mersi mult cred ca ne-ai ajutat pe amandoi

| emi1998 a răspuns (pentru answers98):

Nu ai pentru ce.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dormi foarte mult si e normal sa te simti prost dupa 10 ore si jumatate de somn. Oricum, asta nu se poata intampla prea des, asa ca nu ai motive sa te ingrijorezi ca atunci cand teintreci cu somnulte trezesti prost dispus, toti patim asta cand dormim in exces.

| TheSmith a răspuns:

Am patit-o si eu, fa-ti un program, sa te culci la ore fixe, de ex pe la 22:30, dormi 8 ore si esti odihnit, mananca sanatos, fa exercitii fizice regulat, ia niste vitamine, si nu mai sta la pc atat de mult! la mine cel putin a functionat.

| emi1998 a răspuns (pentru TheSmith):

Nu e o problema asa de grava încât sa renunti la pc laughing

| TheSmith a răspuns (pentru emi1998):

Cine a spus sa renunte?

| answers98 a răspuns:

Nu stiu, dar sincer sa fiu si mie mi se intampla deci nu cred ca e ceva grav sau medical. Eu zic ca depinde de cum te culci.
Ex: Daca ma culc agitat a 2-a zi de dimineata sunt un mini giroscop vreo 5 min, daca insa ma culc mai happy nu am nici o problema.winking

| axel112 a răspuns:

Nu esti obisnuit sa te scoli la aceea ora creierul tau crede ca doarme si de aia ai asa senzati daca te scoli in repetate randuri la ora respectiva te obisnuiesti.

| AntoniaCristina a răspuns:

Da e normal, daca te culci la 4 noaptea si te scoli la 2 jumate ziua sau invers. Funda?!?