| LifeIsHard a întrebat:

As vrea sa stiu daca Extractul de Cetona de Zmeura se poate lua si de copii(am 12 ani) si as vrea sa iau si eu. SI daca nu, ce altceva imi recomandati de slabit pentru copii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HellGirl0 a răspuns:

Buna! Nu iti recomand pastile sau siropuri. Deoarece iti afecteaza sanatatea la un moment dat. Slabesti foarte repede (poti sa devii anorexica, etc) si apoi te ingrasi foarte repede, intr-un timp foarte scurt. Nici la adulti nu e prea buna metoda asta.

Eu iti recomand un regim simplu, natural. Uite cum am slabit eu destul de repede:

-Dimineata puteam manca:
-1 sau 2 oua fierte
-bucatele de morcovi,castraveti,etc.
-ceai
-lapte
P.S.: Mentionez ca uneori mancam si biscuiti la ceai/lapte.

La pranz: (deoarece nu se putea gati separat si pentru mine,mancam ce manca si restul familiei)
-friptura (si de porc,dar fara grasime)cu o leguma alaturi de preferat
-pilaf
-piure
-cartofi la cuptor
(si toate astea cu legume de preferat,si nu bagam in mine ca sparta,sa zic asa laughing )

-Seara:
-un iaurt natural
-o salata
-am auzit ca si pestele ar fi bun,dar nu-mi place.

Si la scoala nu imi mai luam dulciuri,ci un mar si o para, sau ceva fructe.

Apoi m-am lasat de cura destul de repede. Am inceput sa mananc la scoala dulciuri ca disperata, da' n-am pus kg la loc. Dimineata nu prea mananc(nu imi este foame, sau ma trezesc tarziu), desi am inteles ca dimineata trebuie sa mananci mai mult.La pranz mananc cu masura,la fel si seara.
Mentionez ca mananc si dulciuri si seara si la pranz,si am slabit (fara sa mai tin cura).

Tine-te de cura asta cateva saptamani, si nu exagera!
Eu zic sa nu slabesti foarte mult, parerea mea este ca fetele "potrivite" sunt perfecte, nici obeze, nici slabanoage.
Succes!

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu ar trebui sa iti faci griji de la varsta asta cu privire la greutate.Corpul tau inca nu e dezvoltat, o sa slabesti cu timpul fara sa faci nimic.Sa nu cumva sa incepi sa iei tot felul de porcarii, iti vor face mai mult rau decat bine.

| LifeIsHard explică (pentru Bondarel99):

Am o fata in clasa care are 37 de kg, si arata ff bine! si daca e ea, pe mine baietii stiti "grasa, urata" etc.

| HellGirl0 a răspuns (pentru LifeIsHard):

Ok,fi atenta:Nu ii baga in seama! Si eu am patit la fel...eram "balena ucigasa":)), dar in clasele mai mici...Acum am 13 ani, impliniti pe 7 luna asta, si nu sunt foarte slaba, norocu' meu fiind ca m-am mai inaltat si n-am ramas pitica. Iti sugerez sa porti haine care te avantajeaza:
-fara bluze mulate pe corp [-x, decat daca iei ceva pe deasupra care trece putin de fund (sa acopere).
Exemplu: https://www.miniprix.ro/produs/1014190/Vesta
https://www.miniprix.ro/produs/1016561/Pulover
https://www.miniprix.ro/produs/1019836/Pulover
https://www.miniprix.ro/produs/1020542/Pulover
https://www.miniprix.ro/produs/1019844/Blazer
Cat despre pantaloni,eu port doar blugi mulati,dar sunt atenta sa-mi iau o bluza care sa nu fie foarte mulata, sa par grasa/vulgara.
Sa ai grija la bluze:sa acopere putin fundul, dar sa fie si putin largi! Si inainte sa cumperi, probeaza! Eu am fost o proasta acu' cateva saptamani pentru ca mi-am luat o bluza, care imi vine pana deasupra genunchilor si e larga rau...si manecile sunt mai mari decat bratele mele=)). Nu ar fi problema cu manecile,ca pot sa le indoi, si as avea "un look neglijent", care e la moda, dar par grasa, deoarece bluza e foarte lunga si foarte larga.

| LifeIsHard explică (pentru HellGirl0):

MERCI!

| Cosmin86 a răspuns (pentru LifeIsHard):

Cum naiba sa arate foarte bine la 37 de kg. La 37 de kg e o anorexica pe care pot s-o ridic intr-o mana

| DeeDee1 a răspuns (pentru Cosmin86):

laughing