| vasrazvan27 a întrebat:

Buna TPU.
Astazi, am fost la doctor pentru ca prezentam dureri de rinichi. Cand mi.am facut ecografia doctorul a constata ca am un chist pe ovar de 19.2 cm si ca este nevoie de o operatie urgenta.
Ce fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Banuiesc ca durerea nu era de rinicji, ci doar mima una si era data de leziunea ovariana. Un chist de 19 cm este enorm de mare si risca sa se rupa in orice moment. Totusi, banuiesc ca ecografistul nu este ginecolog, e important sa te consulte urgent un ginecolog. Impreuna cu el vei decide daca se impune operatie sau exista si alte optiuni de tratament.

| vasrazvan27 explică (pentru Brigaela):

Iti multumesc pentru sfat.
Medicul care m.a consultat nu este ginecolog.
O sa ma duc de urgenta la medic.