| kar1GaNNN a întrebat:

Buna TPU.
Astazi mergenad pe drum cu bicicleta, eu ma uitam in jos la roata din spate si chiar mergeam tare.
Si cum ma uitam eu in jos in fata mea era o groapa, si am calcat in ea si am cazut rau de tot cu bicicleta eu jos si e peste mine laughing sad.
Iar acum am observat ca nu sunt numai zgariat si ca imi curge sange din rana, ci ma mai doar si in sus piciorul asa din sold, cand vreau sa il ridic, ma sageata usor.
Ce sa fac?
P.S. Fara mergi la medic etc ca asta stiu si eu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LastKisss a răspuns:

O sa-ti treaca, stai in pat linistit, daca vrei pune ceva rece acolo unde te doare, putina alifie, multa bunavoie cu un strop de optimism si BOOM reteta perfecta :*

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sterilizează plaga cu Betadină și praf de sulfamidă, compresă sterilă care să acopere perfect și câteva zile evită efortul fizic.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Si asa urgentele nu costa bani, esti minor ai asistenta gratuita, poti chema ambulanta daca vrei

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Frate ai cazut cam urat... Daca te sageata cand vrei sa misti piciorul poti avea in cel mai bun caz o contuzie minora la sold.Repaus 14 zile si iti trece.

Dar daca nu poti indrepta piciorul din pozitia asezat din cauza durerii la sold se prea poate sa ai o fractura sau dizlocare usoara.Caz in care trebuie sa mergi la medic.

| kar1GaNNN explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Il pot indrepta, pot sa si merg doar ca, cand vreau sa fac exerciti din astea sa il fac stanga dreapta ma sageata usor.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru kar1GaNNN):

E contuzie frate, cel mai probabil.Chill, nu e asa de grav.Ia niste crema antiinflamatoare, dinaia de ii tot face reclama la TV.Gen FastumGel...Si da, incearca sa faci miscare in sensul de fizioterapie, nu de mers pe bicicleta.Adica fa miscari care te dor pana nu o sa te mai doara happy

| kar1GaNNN explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Ok, mersi manwinking

| Fabb a răspuns:

Stai acasa atunci daca nu vrei sa te duci la medic, si incearca sa dormi mai mult...Se vindeca de la sine in 2-3 zile daca nu e fractura sau entorsa.
FUNDA?

| kar1GaNNN explică (pentru Fabb):

E bine sa fac miscare, sa ma duc iar cu bicicleta?laughing

| Fabb a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Chiar am ras, sincer laughing))))