| Anonim1819 a întrebat:

Buna TPU! Astazi trebuie sa fac o analiza (Antistreptolizina), problema e ca am fumat azi dimineata cateva tigari si am baut si o cafea pe la ora 8. Asta poate influenta negativ rezultatul? Analiza o fac la 4 seara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, aceasta analiza se face DIMINEATA pe nemancate si nebaute. Uite aici:

"Conditii de recoltare:
Recoltarea se face dimineata pe nemancate. Se recolteaza sange venos. Recoltarea se face in vacutainer fara anticoagulant, cu/fara clot activator, cu/fara gel separator( vacutainer cu dop rosu sau galben), atat cat permite vacuumul. Specimenele recoltate care prezinta hemoliza puternica sau care sunt recoltate necorespunzator, in alte tipuri de vacutainere, vor fi respinse de la testare."

https://www.lotus-med.ro/......-calitativ

| ReddY25 a răspuns:

E de evitat asa ceva, mai ales in cazul tău, cu analizele. În rest, multă sănătate!

| helpforyou a răspuns:

Recomandarea generală este să eviți să fumezi cu cel puțin 24 de ore înainte de a face analiza.

Cand o faci vorbeste cu medicul sau asistenta si vezi ce iti spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu influenteaza negativ rezultatul, insa de preferat ar fi sa intrebati inainte pe cineva specializat in domeniu. Sanatate!

| CassieII a răspuns:

Poate influența, da. Am avut analize care au ieșit altfel datorită faptului că am băut apă. Și totuși, vorbim de Antistreptolizina (știu asta pentru că și eu am avut-o mare în trecut și a ieșit puțin mai mare după ce am fumat) și după ce mi-am făcut analize iar, a ieșit tot mărită, dar nu la fel ca la prima analiză.

| Anonim1819 explică (pentru CassieII):

Mulțumesc!

| helpforyou a răspuns (pentru Anonim1819):

Cu drag.