| CatrinaAndreea a întrebat:

Azi am calcat intr-un cui si mi-a intrat in talpa.Nu mi-a intrat rau, foarte putin pentru ca l-am scos imediat si nu am simtit as arau cand mi-a intrat.Credeti ca este grav? Eu am facut antitetanus acum vreo 2 ani.Rana s-a inchis,a prins coaja, dar ma doare foarte rau, nu pot calca in picior..cred ca mi l-am si luxat in acelasi timp pentru ca ma doare osul, nu ma doare unde a fost rana..Ma ajutati? Va rog? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medic sau la Urgenta la spital! Poti face tetanos si poti muri!

| CatrinaAndreea explică (pentru Salontanul):

Am facut vaccinul antitetano cam acum doi ani
Si din cate stiu eu, vaccinul este valabilo cativa ani buni

| Salontanul a răspuns (pentru CatrinaAndreea):

Normal, un om peste varsta de 7 ani trebuie sa faca trei doze de antitetanos la intervale bine stabilite. In mod normal, dozele de vaccin aplicate corect protejeaza timp de 10 ani (unele persoane sunt protejate intreaga viata). Daca nu ai facut trei doze ar fi bine sa mergi.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca ai facut acum 2 ani antitetanos nu mai trebuie sa faci, dar pe cuiul ala au fost mult mai multe bacterii in afara de tetanos iar daca nu ai spalat bine zona cu spirt sau betadina probabil te-ai ales cu o infectie. Daca rana s-a inchis nu prea mai ai ce sa faci. Dar mergi la medic ca sa primesti un tratament cu antibiotice.