| ionika17 a întrebat:

TPU.Azi am fost la doctor si mi-a luat tensiunea si a fost cam mare 14 jumate cu 7 dar am avut si emoti mari simteam cum imi batea inima, oare sa fie din cauza la anxietate imi este frica sa nu urce mai mult si sa mor! Astept raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa-ti iei tensiunea cand esti emotionat, speriat, fiindca obtii valori mari si te sperii si mai tare. Nu e cazul sa te ingrijorezi, mai ia-ti tensiunea o data cand esti calm, linistit.

4 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Dacă ai fost la doctor și ai avut tensiunea aceea înseamnă că a fost de la emoții. Este bine să îți iei tensiunea din când în când. Dacă tensiunea nu își revine la normal(șaptele acela nu este bun) trebuie să mergi cu părinții la doctor și să îți dea un antibiotic ceva.

Baftă.
Dacă urcă mai mult nu o să mori, doar dacă scade sub nouă există riscul de a deceda. Dacă urcă doar ai probleme mari cu respirația și alte complicații. Ai grijă, vizitează medicul des și ia-ți tensiunea!

| mymed a răspuns:

Este foarte posibil sa fie din cauza emotiilor.
http://mymed.ro/hipertensiunea-de-halat-alb.html

| marina28 a răspuns:

Da este posibil sa fie si de la asta. Si eu am patit'o. Imi curgea foarte tare sange din nas si am ajuns la spital.Mi'a luat tensiunea si aveam 14 cu 6. Adevarul e ca eram si foarte speriata. Mi'a luat'o a doua zi si o aveam normala. Eu zic ca cel mai bine ar fi sa ti'o mai iei din cand in cand pentru a sta linistita.

| Deelya a răspuns:

14 cu 7 e buna.nu mori de la asta