| Doctor78 a întrebat:

azi dimineata am fost la medicul de familie cu o afectiune,sunt momente ale zile cand nu pot respira corespunzator,azi am fost la control a spus ca la plamani nu am nimic,si ca este un atac de panica,bunicul meu a murit de curand,tata cu mama sunt despariti,tata sta cu alta,medicul a spus ca asta e cauza,este o depresie,o alta cauza ar fi de la inima,am primit bilet la psihiatrie,si medicul a spus ca daca nu e de la atacurile de panica e de la inima sau poate vi lipsa de calciu,am pe unghi pete albe,am avut si lipsa de calciu,tind sa cred ca inca mai am, voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa faci un film!
Sau poate sa fie si de la fumat.
Consuma lactate cat mai des dar sa fie grase si de calitate si fructe cat mai multe (BIO)!
Incearca sa faci exercitii de respiratie cat mai des si sa fi calm si fara stres, singur in camera!
Inspira adanc si pe urma expira lung.
Cand faci asta ai grija sa nu mananci inainte si sa nu fi balonat sau eu mai stiu ce... greturi, voma etc!
Mananca mancaruri usoare, fructele sunt foarte bune depinde care ati plac!
Seara fa o baie fierbinte/calda pe stomacu gol si stai mult, aburii aia or sa te ajute!
Tineti respiratia cat mai des posibil cand faci baie!
Sau ai putea sa faci inhalatie cu ceai de musetel (pe nas)!
Multa sanatate si ai grija ce mananci!

| Doctor78 explică (pentru anonim_4396):

Nu fumez, am un prieten care are anxietate, dar nu cred ca as avea anxietate, mai fac filmul? multumesc mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doctor78):

Cum crezi tu daca te simti rau sau simti ceva (o durere o intepatura) la plamani nu ar strica decat sa te trezesti mai tarziu cu Doamne stie ce...
Dar dupa o saptamana eventual dar inainte sa faci ce t-i-am recomandat eu mai sus si numai atuncea!
Multa sanatate!

| Doctor78 explică (pentru anonim_4396):

Deocamdata ma duc luni la psihiatrie sa vedem daca e de acolo,daca nu e de acolo ma duc la control la inima in plus nu fumez,nu am fumat in viata mea, nu beau, nici macar bere, dar imi este greu sa respir pe nas, ca si cand mi s-ar ingusta canele nazale pe unde as respira pana la plamani

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doctor78):

FFfff nasol fratioare stiam o chieste pentru cei care respira greu sau care au astm dar sper sa nu fie si in cazul tau; e un fel de pipa cu un butoias din plastic si filtru ca si la la bateriile noi de la chiuvete!
Asta e doar asa ca o idee de imaginatie si mai sunt niste butelii cu oxigen sau heliu nu mai stiu exact special pentru asa ceva!
Eu cand eram mai mic am fost cu maicamea la un control medical si mi-o dat un fel de masca dinaia cum au si pilotii de avioane de lupta si trageam un fel de aer mentolat numa ca era usor ca o pudra alba!
Un RMN ar fi bun numa ca cam costa si ila ati da toate rezultatele fara sa mai umbli si pentru inima si pentru plamani!
Ai grija de tine ce faci si sa ne auzim cu bine, multa sanatate!
Eu beau mai mult Ursus Lemon fara alcol!

17 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

Ar trebui mai intai sa te trimite sa cauti posibile cauze fizice (sa mergi la cardiolog si la analize de sange), apoi sa te duci la psihiatru daca fizic nu ai nimic. Atunci cand ceva poate veni dintr-o cauza fie fizica fie psihica, se verifica mai intai posibilele cauze fizice.
Imi pare rau ca treci prin asemenea momente dificile. Sper sa gasesti cauza curand si sa iti fie mai bine. Multa sanatate!

| Doctor78 explică (pentru diaac):

Vreau sa precizez ca bunicul a murit in fata mea,si-a dat utima suflare in fata mea,si ma gandeam ca ce naspa de el sa ramana fara aer,si cred ca mam panicat, el a murit de tumoars maligna pulmonara, si probabil mam panicat, in. orice caz merg luni ls psiholog di daca se spune ca nu e de la cap merg la cardio, sper sa nu fie inceput de astm...

| Doctor78 explică (pentru Doctor78):

Pe de alta parte imi este frica sa nu ma duc ca bunicul meura aer, sa nu mor, sa nu raman fara aer...

| Doctor78 explică (pentru Doctor78):

Sa nu ma duc ca bunicul meu, sa nu raman fara aer, bunicul meu a ramas fara aer si a murit...

| diaac a răspuns (pentru Doctor78):

Condoleante si imi pare foarte rau ca ai trecut prin asa ceva. Este foarte greu, chiar o trauma si este foarte bine sa mergi (si) la psiholog.
Este intr-adevar foarte posibil sa fie ceva psihologic. Totusi, un medic specialist iti poate spune mai sigur ca nu ai ceva fizic decat un psiholog sau psihiatru ca nu ai avea ceva psihologic. Plus ca este posibil sa fie si fizic, si psihic. Un psiholog / psihiatru bun ar trebui sa te trimita mai intai la niste controale fizice, asta-i primul lucru cand o iei prin eliminare.
Pana la urma, ai decis sa mergi la psiholog sau psihiatru sau ambii? Sunt specializari diferite.

| Doctor78 explică (pentru diaac):

Medicul de familie m-a trimis la psiholog, sa vada ce spune spune psihologul, daca totul e ok la psiholog merg la control la inima

| diaac a răspuns (pentru Doctor78):

Am inteles asta, numai ca nu e ordinea in care se verifica lucrurile, de asta ma mira. Altfel ma gandeam ca te-a trimis medicul e familie la psiholog pentru ca si-a dat el seama ca este numai pe fond psihic. Psihologul oricum nu pune poune diagnostic. Oricum, este bine ca iti cauti ajutorul de care ai nevoie - multa sanatate si sper sa se rezolve cumva.

| Doctor78 explică (pentru diaac):

Sper sa nu se intample nimic rau pana luni, mentionez ca in trecut am mai avut atacuri de panica in trecut dar nu am patit asa ceva, ma refer la respirat

| diaac a răspuns (pentru Doctor78):

Daca sunt atacuri de panica, nu o sa ti se intample nimic din cauzaasta, in afara de disconfortul pecare deja il stii. Pot aparea deseori problemme respiratorii in atacul de panica. Succes luni!

| Doctor78 explică (pentru diaac):

Multumesc mult inca o data happy

| Miree a răspuns:

Dacă nu poţi respira corespunzător, în cele mai multe cazuri, de vină sunt atacurile de panică. O spun din propria experienţă. Dacă medicul nu a găsit nimic grav, stai liniştit că acestea, cu timpul, vor dispărea. Trebuie să ai mai multă siguranţă pe tine.

| Doctor78 explică (pentru Miree):

Eu de obicei fac atacuri de panica cam din orice, si incerc sa ma stapanesc, de cele mai multe ori nu prea imi reuseste, dar ma gandesc la lucruri care ma tin in siguranta, mersi de ajutor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doctor78):

Normal daca te panichezi ar trebui sa ati bata inima ma repede decat normal + sa ati tremure mainile, degetele oarecum, ceva de genul ca la un examen foarte impotant!
Sau poate te pierzi cu fierea pe moment si nu sti cum sa te controlezi!
Un sfat bun ti-ai recomanda sa te apuci/ sa mergi la acupunctura cel putin 10 sedinte!
Si cred ca te-ar ajuta asta in problema ta!
Numai bine si multa sanatate!