| xhitarox a întrebat:

Bună, am 18 ani și recent ma confrunt cu niște probleme. Acum mai bine de o lună am ajuns la urgențe cu palpitații, tensiune arterială și dureri de coaste în partea stângă. Mi-au facut un EKG a ieșit normal au zis ca nu am nimic iar diagnosticul a fost de nevralgie intercostală, o mare lipsă de calciu și atacuri de panică. Mi s-a dat tratament cu calciu iar doua săptămâni m-am simțit bine după iar am avut un atac nu știu daca de panica sau lipsa de calciu. Iar de atunci la fiecare mic simptom ma sperii si intru in panica crezand ca am ceva la inima. Recent am fost si la medicul de familie si diagnosticul a fost tot de atac de panică. Am probleme la inima sau intr-adevar sunt atacuri de panica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca nu esti multumit de ce diagnostic ai primit pana acum, poti sa ceri si parerea unui al doilea medic, poate sa mergi la privat, daca situatia financiara iti permite? Eu zic totusi sa asculti de acestia si sa nu iti faci griji inutil, deoarece de la un anumit punct incolo si propria stare, stresul cotidian, etc contribuie enorm la afectiuni si boli.Atacurile de panica pot fi controlate cand apar, trebuie doar sa depui efort si sa vrei acest lucru.

De citit:
https://www.drmax.ro/......-de-panica
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/tulburarea-de-panica

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca ai sti cati oameni cu agorafobie vin zilnic la urgente...incearca sa iti tii mintea ocupata, sa nu iti mai analizezi fiecare stare si lasa locurile la urgente libere pentru cei care chiar au urgente. Alta reteta nu exista

| Caro34 a răspuns:

Bună! La inimă sigur nu ai nimic, deci inutil să-ți faci griji! Ce rost au atacurile de panică? Ia niște Calciu cu K2 și magneziu câteva săptămâni și te vei simți perfect! Lasă gândurile aiurea că nu merită! Mănâncă sănătos, bea lichide suficiente, dormi bine, sport și ieși din casă zilnic! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate era vreo raceala sau covid dar trece